O-dianisidin ve 3,3'-diaminobenzidin türevli bazı polifosfazen mikro/nano kürelerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The synthesis and characterization of some o-dianisidine and 3,3'-diaminobenzidine derived polyphosphazene micro/nano spheres
- Tez No: 559546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SÜZEN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polifosfazenler fonksiyonel gruplarla kolaylıkla ve çeşitli yöntemlerle reaksiyon verip farklı özellikte bileşikler oluşturabilmektedir. Polifosfazenlerin kontrollü ilaç salımı, enzim aktiviteleri, cerrahi malzemeler, hidrofob-hidrofil malzemeler, sıvı kristal olarak teknolojik ürünler, sensörler, termal dayanıklı malzemeler, iyon transfer membranlar, katalizör destek vb. uygulamaları bulunmaktadır. Bundan dolayı çalışma alanları zamanla gelişen bileşiklerdir. Bu çalışmada, o-dianisidin ve 3,3'-diaminobenzidin türevli bazı polifosfazen bileşiklerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Çöktürme polimerizasyonu yöntemine göre, o-dianisidin ve 3,3'-diaminobenzidin monomerleri ile trimer (N₃P₃Cl₆) ve tetramer'in (N₄P₄Cl₈) farklı oranlarda reaksiyonlarından siklomatriks yapıda polifosfazen mikro/nanoküreler elde edilmeye çalışılmıştır. Bunlardan o-dianisidin-trimer (ters oran) denemesi ve 3,3'-diaminobenzidin-tetramer (düz oran) denemeleri dışındaki diğer denemelerden mikro/nanoküreler sentezlenmiştir. Oluşan ürünlerin yapıları SEM, FT-IR ve XRD spektral yöntemleri ile analiz edilerek karakterizasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyphosphazenes can react with functional groups easily and by various methods to form compounds of different properties. Controlled drug release of polyphosphazenes, enzyme activities, surgical materials, hydrophobic-hydrophilic materials, technological products as liquid crystals, sensors, thermal resistant materials, ion transfer membranes, catalyst support etc. applications. Therefore, the fields of study are compounds that develop over time. In this study, the synthesis and structure of some polyphosphazene compounds derived from o-dianisidine and 3,3'-diaminobenzidine are aimed. According to the precipitation polymerization method, it was tried to obtain cyclomatrix polyphosphazene micro/nano spheres in different ratios from the reactions of o-dianisidine and 3,3'-diaminobenzidine monomers and trimer (N₃P₃Cl₆) and tetramer (N₄P₄Cl₈). Of these, microspheres were synthesized from the other experiments except o-dianisidine-trimer (reverse ratio) and 3,3'-diaminobenzidine-tetramer (straight ratio). The structures of the products were analyzed by SEM, FT-IR and XRD spectral methods and their characterizations were made.