Lokal anestezi altında kemik retansiyonlu mandibular 20 yaş dişi çekimlerinde preventif IV ibuprofen infüzyonu ile ıv ibuprofen infüzyonu ve tek doz 2 farklı pregabalin dozununun kombinasyonunun postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparisons the effects of preventive intravenous ibuprofen infusion and the combinations of intravenous ibuprofen infusion together with 2 different single oral doseof pregabalin on the postoperative pain after mandibular third molar extractions underlocal anesthesia
- Tez No: 448839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN YALÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gömülü mandibular 20 yaş dişlerinin çekimi sonrasında oluşan ağrı üzerine preoperatif olarak uygulanan plasebo,İntravenöz İbuprofen, İntravenöz İbuprofen ile 75 mg Pregabalin ve İntravenöz İbuprofen ile 150 mg Pregabalin kombinasyonlarının etkilerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod; 80 hasta tedavi gruplarına göre 4 gruba ayrıldı. 1.gruba işlemden 1 saat önce oral plasebo tablet ,2.gruba işlemden 30 dakika önce İntravenöz enfüzyon ile 400 mg IV İbuprofen,3. gruba işlemden 1 saat önce 75 mg Pregabalin oral tablet ve ek olarak 30 dakika İntravenöz enfüzyon ile 400 mg IV ibuprofen kombinasyonu ve 4. gruba işlemden 1 saat önce 150 mg Pregabalin oral tablet ve ek olarak 30 dakikalık İntravenöz enfüzyon ile 400 mg IV ibuprofen kombinasyonu ile tedavileri uygulandı. Ağrı değerleri VAS skalası kullanılarak postoperatif 6 gün süresince hasta tarafından kaydedildi. Trismus, ödem, toplam analjezik kullanımı, postoperatif ilk analjezik ihtiyaç süresi ve komplikasyonlar kaydedildi. Trismus ve ödem miktarındaki değişiklikler 2. ve 7. Gün kontrolünde değerlendirildi.Verilerin istatistiki analizinde SPSS for Windows kullanıldı. Bulgular; Intravenöz İbuprofen ile Pregabalin 150 mg kombinasyonu grubunda ilk 12 saatte VAS skorları diğer gruplara göre istatistiksel olarak daha düşüktür. Postoperatif ilk analjezik ihtiyaç zamanını, İntravenöz ibuprofen +Pregabalin 75 mg grubu İntravenöz ibuprofen grubuna göre,İntravenöz ibuprofen +Pregabalin 150 mg grubunda İntravenöz ibuprofen ve plasebo grubuna göre daha geçtir. Gruplar arasında toplam postoperatif analjezik kullanım miktarında fark tespit edilmemiştir. İntrafen ve Plasebo grupları arasında ödem ve trismus oranlarının 2. ve 7. günlerdeki değişimlerinin oranları benzer olarak bulunmuş ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmemiştir.Postoperatif ilk 6 günde İntravenöz ibuprofen+Pregabalin 150 mg grubunda ortalama VAS değerleri 3. gün (47 saat sonra) plasebo grubuna; 5.(99 saat sonra) ve 6.(123 saat sonra) günlerde plasebo ve İntravenöz ibuprofen+Pregabalin 75 mg grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktür. Bu durum preventif etki olarak tespit edilmiştir. İntravenöz ibuprofen+Pregabalin 150 mg grubu ile İntravenöz ibuprofen+Pregabalin 75 mg grubu arasında pregabalin dozunun artması sonucu oluşan ilaca bağlı komplikasyonlarda artış görülmemiştir. Sonuçlar; İntravenöz ibuprofen ile pregabalin 150 mg kombinasyonu grubunda postoperatif ağrı skorları anlamlı olarak daha düşüktür. Anahtar Kelimeler :gömülü 20 yaş dişi çekimi, pregabalin, intravenöz ibuprofen, ağrı
Özet (Çeviri)
Aim;The purpose of the present study was to evaluate the effects of plasebo, 400 mg intravenous ibuprofen ,400 mg intravenous ibuprofen plus 75 mg single oral dose of pregabalin combinations and 400 mg intravenous ibuprofen plus150 mg single oral dose of pregabalin combinations on the postoperative pain after surgical mandibular third molar etractions under local anesthesia Material and method; Eighty patients were selected and divided four preoperative treatment groups. First group received only placebo, second group ibuprofen 400 mg via intravenous route with 30 minute infusion, third group received combinations of 400 mg IV ibuprofen via intravenous route with 30 minute infusion and single oral dose of pregabalin 75 mg and the fourth group receive combinations of 400 mg IV ibuprofen via intravenous route with 30 minute infusion and single oral dose of pregabalin 150 mg before the surgical extaction of one impacted third molar tooth.Pain skors were recorded with VAS scale in different times during postoperative first 6 days.Also supplemental analgesic consuption,first request for analgesia after surgery and complications were recorded.The amount of trismus and edema were assessed during control visit in the postoperative second and seventh day. Results ; During postoperative first 12 hours ,the VAS skors in intravenous ibuprofen and pregabalin 150 mg combination grup were significantly lower than the other groups.In pregabalin 75 combination groups time to first analgesic requirement use were significantly later than the patients in intravenous ibuprofen group and in pregabalin 150 combination grup time to first analgesic reques was significantly later than ıntravenous ibuprofen and placebo group.There was no significant differance in the postoperative supplemental analgesic consamption.There was no significant differance between placebo and intravenous ibuprofen in ratio of trismus and edema in the second and seventh day.During postoperative first 6 days, some of the VAS skors in intravenous ibuprofen and pregabalin 150 mg combination grup were significantly lower in the third day(47 hours) compare to placebo group and fifth (99hours) and sixth day (123 hours) compare to placebo and intravenous ibuprofen and 75 mg prebalin combination group.This effect determineted as preventive effect. Conclusion;The postoperative pain skors in the intravenosu ibuprofen and pregabalin 150 mg combination group was significantly lower in the postoperative period. Key words;third molar surgery ,pregabalin,intravenous ibuprofen ,pain