Çocuklardaki çölyak hastalığının annelerin yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of celiac disease in children on the life quality and depression levels of mothers
- Tez No: 448840
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı olan çocukların sürekli olarak glütensiz diyete uyma zorunluluğu çocukla birlikte ailesine de psikososyal bir yük getirmekte ve özellikle çocuğun birincil bakımından sorumlu annelerin yaşam kalitesini ve psikososyal durumlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmada çölyak hastalığı olan çocukların annelerinin, kontrol grubundaki çocukların anneleri ile karşılaştırılarak, yaşam kalitesinin ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışma Erciyes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Polikliniğinde 1 Temmuz-31 Aralık 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma grubuna; 93 çölyak hastalığı olan çocuğun annesi ile 93 sağlam çocuğun annesi olmak üzere toplam 186 anne alınmıştır. Çalışmaya katılan tüm annlerden sözlü onam alınarak, sosyodemografik veri formu, yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The compulsory obligation to gluten free diet of the children with celiac disease brings a psychosocial burden both to the child and his family and it has negative affects to the life quality and psychosocial status of the mother who is primarily responsible for the child's care. In this study it's aimed to compare the life quality and depression levels of the mothers of children with celiac disease and controls. Materials and Methods: The study was performed at the Gastroenterology policlinic of Erciyes University Pediatric Department between 1 July and 31 December 2015. Mothers of 93 children with celiac disease and mothers of 93 healthy children (a total of 186 mother) were included in the study group. Verbal affirmation was taken from all mothers and sociodemographic questionnaire, quality of life scale (SF-36) and Beck Depression Inventory (BDI) were performed by face to face interview. The SPSS package program was used for evaluating the data.