Aşırı aktif mesane şikayeti olan kadınlarda refleksolojinin etkinliği
The effectiveness of reflexology in women with overactive bladder complaints
  1. Tez No: 448841
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma aşırı aktif mesane şikayeti olan kadınlarda ayak refleksolojisinin etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü olan çalışma, 1 Ocak–7 Aralık 2014 tarihleri arasında Ürojinekoloji Birimi'ne başvuran aşırı aktif mesane tanısı konulmuş 100 hasta ile yürütülmüştür. Deney grubununa ilaç tedavisi, davranış tedavisi (mesane eğitimi, kegel egzersizi, diyet düzenlemesi) ve ayak refleksolojisi, kontrol grubuna ise ilaç tedavisi ve davranış tedavisi (mesane eğitimi, kegel egzersizi, diyet düzenlemesi) uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, Aşırı Aktif Mesane Değerlendirme Formu, İnkontinans Etki Soru Formu, üriner günlük, Görsel Analog Skala kullanılmış ve 24 saatlik ped testi yapılmıştır. Değerlendirmeler iki aşamada (tedavi öncesi ve sonrası 3. ayda) yapılmıştır. Tedavi sonrası deney grubunun idrar yapma zorunluluğu, gündüz-gece idrar yapma sayısı ve aşırı aktif mesane değerlendirme formu ölçek puanları, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulunurken, ped testi sonuçlarında gruplar arasında fark olmadığı saptanmıştır. Tedavi sonrası deney grubundaki kadınların yaşam kalitesi daha yüksek bulunmuştur. İlaç tedavisi ve davranış tedavisine ilave edilen ayak refleksolojisinin aşırı aktif mesane şikayeti olan kadınların üriner semptomlarının çoğunu azaltırken yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effectiveness of foot refloxology in women with overactive bladder complaints. This randomized controlled study was carried out with 100 patients who were diagnosed with overactive bladder and who applied to the Urogynecology Unit between January, 1st and December 7th of the year 2014. The experiment group received medication treatment, behavior treatment (bladder training, Kegel exercises, dietray regulations) and foot refloxology; while the control group received medication treatment and behavior treatment (bladder training, Kegel exercises, dietray regulations). For data collection, a descriptive information form, The Overactive Bladder Questionnaire, The Incontinence Impact Questionnaire, urinary diaries, The Visual Analogue Scale, and the 24 hour pad test were administered. Assessments were done in two steps (prior to treatment and 3 months after treatment). It was found that the necessity of urination, number of urinations during day and night, and Overactive Bladder Questionnaire scores of the experiment group were significantly lower after treatment; while there were no differences between groups in terms of pad test results. It was determined that quality of life in the experiment group was higher after treatment. It was concluded that foot refloxology, which was added to medicine and behavior treatment, reduced most of urinary symptoms and affected quality of life positively in women with overactive bladder complaints.