Alkol bağımlılığının insan beyin dokusundaki MİR-124,125B,206 ve 339-5P ekspresyonları üzerine etkisi
Effects of alcohol addiction on MIR-124, 125B, 206 and 339-5P expressions in human brain tissue
- Tez No: 448851
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN PENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Molecular Medicine, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alkol, dünya genelinde en yaygın bağımlılık yapan ve sağlık yönünden risk oluşturan maddedir. Alkol ile miRNA'lar arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle beyinde hem kısa hem de uzun vadeli sorunlar teşkil edebilen alkol kullanım bozukluğunun beyinde çeşitli miRNA anlatım seviyelerini değiştirebildiği in vitro ve in vivo çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda alkol kullanım bozukluğu olan ve kontrol grubu olan erkek bireylerin frontal kortekslerinden total RNA izolasyonu yapıldı. Daha sonra miR-124, 125b, 206 ve 339-5p'nin anlatım seviyeleri real-time PCR ile analiz edildi. Son olarak“sabiosciences QIAGEN”web portalında PCR data analizi istatistiksel hesaplamaları yapıldı. Analiz sonucunda miR-124, 125b ve 399 anlatım seviyeleri alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük çıktı. Bu da alkol kullanım bozukluğunun miRNA seviyesini değiştirerek Alzheimer Hastalığı, glioblastoma ve epilepsi gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini göstermektedir. Ancak kas hücrelerinde anlatım seviyesi fazla olan miR-206 beyin frontal korteks bölgesinde düşük anlatım göstermektedir. Bu nedenle deney grubunda anlatım daha az olsa da deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Alcohol is the most widespread addictive subtance and promotes many health risks. An association between alcohol and miRNAs has been previously determined. It has been shown via in vitro and in vivo studies that both long-term and short-term alcohol abuse alter the expression levels of miRNAs in brain. In our study, the expression levels of miR-124, 125b, 206 and 339-5p were determined by RT-PCR from total RNA samples isolated from the frontal cortex of addicted and healthy subjects. Lastly the data obtained from RT-PCR analyzes were used for statistical analyzes via an online software on“sabiosciences QIAGEN”website. These analyzes have shown that miR-124, 125b and 399 are significantly downregulated in alcohol addicted subjects. These findings indicate that alcohol abuse can result in the deregulation of certain miRNAs which can lead to the development of certain diseases such as Alzheimer's Disease, glioblastoma and epilepsy. In addition to that the expression levels of miR-206, which is highly expressed in muscle tissues, were found to be downregulated in frontal cortex area of study subjects. Because of this, despite showing lower expression in the samples from addicted brains in comparison to healthy individuals, the difference in expression was not statisticaly significant.