İntihar olasılığı ve umutsuzluğun madde bağımlısı hastalarda ve sağlıklı bireylerde karşılaştırılması
Comparing suicide probabaility and hopelessness between drug addicts and healthy individuals
  1. Tez No: 486066
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKANCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bağımlılık, insan hayatını tehdit eden günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biridir. Uyuşturucu maddelerin kaygı azaltıcı olması ve kullanan kişiler tarafından bir destek aracı olarak görülmesi, daha çok kullanılmasına yol açmaktadır. Uyuşturucu maddeler kullanıldıklarında, insanların bedensel, duygusal ve psikolojik olarak etkilenmelerine sebep olmaktadır. Kullanılan maddenin etkisinde kalan kişi karamsar, depresif ve umutsuz duygular içine girebilir. Yapılan araştırmalar, madde bağımlısı kişilerin önemli bir bölümünün intihar ettiği ya da intihar girişiminde bulunduğunu göstermektedir. Yapılan bu araştırmanın amacı; madde bağımlılığının bireylerin psikolojisi ve sosyal yaşantısı üzerindeki etkilerini saptamak, intihara yatkınlığı ve umutsuzluğu sağlıklı erkek bireyler ile bağımlı bireyler arasında karşılaştırmaktır.Araştırmada; alkol ve madde bağımlılığı tanısı konmuş, NP İstanbul Beyin Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 40 erkek ve madde bağımlılığı tanısı olmayan, çalışmaya gönüllü olarak katılan, toplum içerisinden seçilmiş, 40 sağlıklı erkek bireyden oluşan kontrol grubunda; intihar olasılığı, umutsuzluk düzeyleri, alkol kullanımları ve madde kullanımları incelenmiştir. Araştırma için oluşturulan, Sosyo-demografik Bilgi Formu, İntihar olasılığı ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Madde Kötüye Kullanım Tarama Testi ve Michigan Alkolizm Tarama Testi katılımcılara verilmiştir. Araştırmada, madde bağımlılığının değişkenler arasındaki ilişkisi ve farklılıkların bulunup bulunmadığı konusunda karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Yapılan veri analizleri sonucunda, bağımlılık tanısı konan deney grubu ve bağımlılık tanısı olmayan kontrol grubunun intihar olasılığı ölçek puanları incelendiğinde, sağlıklı erkek bireylerde, madde bağımlısı bireylere oranla, ortalama puan yüksek olarak saptanmıştır ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Ayrıca, Beck Umutsuzluk Ölçeği puanları, iki grup arasında karşılaştırıldığında, madde bağımlılarında, sağlıklı erkek bireylere göre ortalama puan yüksek olmakla birlikte, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Yapılan çalışma, madde bağımlılığı, intihar olasılığı ve umutsuzluğu bir arada inceleyen ve bunu sağlıklı erkek bireyler ile karşılaştırması bakımından gelecekteki çalışmalara da katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Drugs are seen by some as a means of support and a tool to tackle anxiety, and thus, has labelled addiction one of the most important social issues that threatens human life today. As drugs are known to cause physical, emotional and psychological affects, users who are under the influence can enter negative, depressive and hopelessness states. Reports has shown that a significant number of drug addicts have committed or at least attempted suicide. The purpose of this research is to determine the effects of drug use on individuals' psychology and social life, and to compare suicide tendencies and hopelessness between healthy individuals and substance abusers. This research involved a test group of 40 inpatient men treated at NP Istanbul Brain Hospital, and a control group that consisted of 40 healthy men who were chosen at random and not undergoing rehabilitation. Suicide probability, hopelessness levels, as well as alcohol and substance use were measured and compared amongst both groups. A Socio-demographic Information Form, Suicide Probability Scale, Beck Hopelessness Scale, Substance Abuse Screening Test, and Michigan Alcoholism Screening Test were used in the study. Furthermore, a comparative study was conducted that explored the relationship between a variety of substance abusers. When suicide probability scale scores of the test group and the control group were examined, the mean score was higher in the control group compared to the test subjects, although the difference was not statistically significant. However, the Beck Hopelessness Scale revealed higher scores in the test group, but the difference again was not significant. The study aims to contribute and support future studies and research involving the comparison of healthy individuals with substance abusers to suicide and hopelessness tendencies.