The effects of alcohol on gene expression in rat brain tissue
Alkolün sıçan beyin dokusundaki gen expresyonu üzerine etkisi
- Tez No: 342797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ AKBAŞ, PROF. DR. İ. TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alkol bağımlılık yapan bir maddedir ve beyindeki bazı genlerin ekspresyonunu değiştirerek insan beynindeki moleküler mekanizmayı etkiler. Amacımız bazı genlerin ekspresyonlarının değişimini belirlemektir. Bu çalışmada alkol bağımlılığının insan beyni üzerindeki moleküler etkilerini anlamak için etanol kullanılarak sıçanlar bağımlı yapılmıştır. Üç grup sıçan kullanılmıştır: Birinci grup etanol kullanılarak bağımlı hale getirilmiştir, ikinci grup alkol yoksunluk grubudur, sonuncu ise negatif kontrol grubudur. Her grupta 6 sıçan (Long Evans) vardır ve toplam 18 sıçan kullanılmıştır. Bağımlılık protokolü toplamda 22 gün sürmüştür. Protokol sonunda, bütün sıçanlar öldürülmüş ve beyinleri çıkarılmıştır. Bu çalışma için üç beyin bölgesi kullanılmıştır, frontal korteks, striatum ve hipokampüs. Bundan sonra gen ekspresyon analizleri için, RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve Real Time PCR protokolleri her grup üyesine ait örnek için uygulanmıştır. Hipotezimiz gruplar arasındaki gen ekspresyon farklılığını saptamaktır. Eğer bu farklılığı saptarsak, bu alkolün beynin genetik altyapısı üzerindeki etkisi konusunda bilgi sağlayabilir. Eğer sıçanlara ait bu genlerden bazılarının insanda homologu varsa, bu alkol bağımlılığının insan beyninin moleküler mekanizmasını nasıl değiştirdiğini anlamamız için bir ipucu sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Alcohol is a type of addiction material for human and affects molecular mechanism of human brain by chancing expression of some genes in brain. Our aim is to detect some genes? expressions alteration. In this study, ethanol is used for addiction of rats in order to understand molecular effects of alcohol addiction on human brain. Three groups of rats are used, first group is become alcohol addicted by using ethanol, second one is alcohol deficiency group and the last one is negative control group. There are 6 rats (Long Evans) in each group and totally 18 rats. Addiction process continues totally 22 days. At the end of process, all rats are killed and extracted their brains. Three parts of brain is used for this study, frontal cortex, striatum, and hippocampus. For genetic analysis, RNA extraction, cDNA synthesis and Real Time PCR protocols are applied for each group members? sample. We hypothesized that there can be difference of gene expression level between each group. If we detect this difference, it can provide knowledge about effect of alcohol on genetic background of brain. If the genes which we determine for this analysis are homolog in human, it can be clue for understanding how alcohol addiction alters brain molecular mechanism in human.