Prematüre retinopatisi muayenesi sırası ağrı kontrolünün sağlanmasında pozisyon vermenin etkinliği
Efficacy of positioning in providing pain control during examination for retinopathy of prematurity
- Tez No: 448868
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocukluk çağı körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan prematüre retinopatisinin tanılanmasında uygulanan ROP muayeneleri pretermler için ağrılı bir işlem olup büyük bir stres kaynağıdır. En yaygın yöntem olan binoküler indirek oftalmoskop ile yapılan muayenelerde skleral depresyon, ekstraoküler kaslara uygulanan traksiyon, globa uygulanan basınç ve kullanılan kapak spekulumunun etkisi ile pretermlerin hissettikleri ağrının şiddeti artmaktadır. Ağrının azaltılmasına yönelik farmakolojik ve non-farmakolojik yöntemler uygulanmakla birlikte ROP muayeneleri sırası ağrı kontrolüne yönelik standart bir protokolü bulunmamaktadır. Araştırma; ROP muayeneleri sırası ağrı kontrolünün sağlanmasında pozisyon vermenin etkinliğini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmaya ait etik izin araştırmanın yapıldığı kamu hastanesinin Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alındı. Deney grubu pretermlerine ROP pozisyonu ile birlikte emzik, kontrol grubu pretermlerine sadece emzik verilerek pretermlerin muayene öncesi, sırası ve sonrası ağrı puanları, ağlama ve muayene süreleri ile KTA ve SaO2 ölçümlerinin ortalamaları karşılaştırıldı. Araştırma evrenini Nisan 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında YYBÜ'de yatan 1354 preterm, örneklem grubunu her grupta 35'er preterm olmak üzere vaka seçim kriterlerine uyan toplam 70 preterm oluşturdu. Çalışma sonucunda; deney grubundaki pretermlerin ağrı puanları muayene başlangıcında ve muayene sonunda (6.51±1.84; 5.34±1.85) kontrol grubuna (10.69±2.99; 8.97±2.83) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (p=0.001) düşük bulundu. Deney grubu pretermlerinin ağlama süreleri (42.49±18.94) kontrol grubuna (60.29±32.78) göre daha kısa süreli olup muayene süreleri açısından gruplara arasında fark tespit edilmemiştir. Kontrol grubu pretermlerinin KTA'ları muayene sırasında ve sonrasında artarken, gruplar arasında SaO2 ortalamaları benzer bulunmuştur. Sonuç olarak; pretermlerin göz muayeneleri sırasında verilen ROP pozisyonu ağlama süresi, PIPP ağrı puanları ve KTA üzerinde etkilidir. Uygulaması kolay, pratik ve maliyetsiz xiv bir non-farmakolojik yöntem olan ROP pozisyonunun YYBÜ'lerde göz muayenelerinde kullanılmasını ve diğer non-farmakolojik yöntemler ile karşılaştırılmasını önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
In developed and developing countries, retinopathy of prematurity (ROP) is ranked among the top causes of blindness in childhood and the examination for ROP is a painful procedure that poses an important stress factor for preterm infants. As the most commonly used method, examination with binocular indirect ophthalmoscope further increases the intensity of pain during scleral depression, traction applied to extraocular muscles, pressure on the globe and irritation caused by the eyelid speculum. Although pharmacological and non-pharmacological methods are available to reduce procedural pain, there is no standardized protocol to provide pain control during examinations for ROP. The present study was designed as a randomized, controlled and experimental research trial, in order to evaluate the efficacy of positioning in providing pain control during examination for ROP. Permission was obtained for the research study from the Clinical Trials Ethics Committee of the relevant public hospital. Preterm infants in the experimental group were placed in the ROP position and providing with a dummy and control group infants received only dummy, and the two groups were compared in terms of pain scores before, during and after examination, crying and examination times, KTA and SaO2 measurements. The universe of the study sample comprised 1354 preterm infants admitted to the NICU between April 2015 and January 2016, and the study sample comprised 70 preterms infants meeting the selection criteria (35 in each group). At the end of the study, the mean pain scores of preterm infants before and after examination in the experimental group (6.51±1.84; 5.34±1.85) were significantly lower than the control group (10.69±2.99; 8.97±2.83) (p=0.001). The mean crying time in the experimental group (42.49±18.94) was shorter than the control group (60.29±32.78) and the mean examination time between the groups did not differ. The KTA of preterm infants in the control group increased during and after examination, and the mean SaO2 were similar in the two groups. In conclusion, ROP position during eye examination of preterm infants affect crying times, PIPP pain scores, and KTA. We suggest that the results of the present study indicate that during the ROP examination this position is a xvi straightforward, practical, non-pharmacological and cost-free method for use in NICUs when compared with other non-pharmacological methods.