Gümüşhane'de yaşayan 50 yaş ve üzeri kadınlarda, alt üriner sistem şikâyetleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisi
The relationship between the lower urinary system complaints and healthy life style behavior in women aged 50 and over in Gümüşhane
  1. Tez No: 448869
  2. Yazar: HANDAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Beş yetişkin kadının birinde orta şiddette alt üriner sistem şikâyetleri görüldüğü, on kadının birinde ise günlük aktiviteleri etkileyecek şekilde rahatsızlığa yol açtığı bildirilmiş olup, şikâyetlerin azaltılması ya da giderilmesinde yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. Çalışma, Gümüşhane'de yaşayan 50 yaş ve üzeri kadınların, alt üriner sistem şikâyetlerini ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek amacıyla planlandı. Kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini; Gümüşhane il merkezindeki 50 yaş ve üzeri kadın nüfusu (5430), örneklemini; tabakalı örneklem yöntemiyle hesaplanan 543 kadın oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla; katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile obstetrik, jinekolojik, kronik hastalık öyküsü ve genel sağlık davranışlarını sorgulayan soru formu, Bristol Kadın Alt Üriner Yol Semptomları Soru Formu (The Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms- B-FLUTS), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBD) ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS) kullanıldı. Elde edilen veriler bilgisayar istatistik paket programında, istatistiksel analizleri yapıldı. Kadınların yaş ortalaması 64,55±11.197, BKİ ortalaması 29,25±5,31 kg/m2, menopoz yaş ortalaması 47.72±5.11'dir. BFLUTS toplam puanı 16,43±11,06, SYBD ölçek toplam puanı 125,76±22,74, EAMDS toplam puanı 20,13±8,07'dir. BFLUTS risk faktörleri, lojistik regresyon analizi sonucunda, bekâr yada eşinden boşanmış olma, herhangi bir kronik hastalık varlığı, kabızlık şikâyeti yaşama, günlük ped kullanma ve evde doğum yapmış olma durumlarının olduğu belirlendi. BFLUTS Toplam puanı artınca, SYBD Manevi Gelişim puanı azalmaktadır. BFLUTS Toplam puanları ile EAMDS arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulundu. Semptomlar artınca Depresif Duygulanım, Bedensel Şikâyetler ve Toplam puanlar artmakta, Manevi Gelişim puanları azalmaktadır. Tıbbi tedaviden önce, alt üriner sistem şikâyetleri olan kadınlarda, şikâyetleri azaltmak için yaşam tarzı değerlendirilerek gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is reported that moderate lower urinary system complaints develop in one out of five adult women and they cause discomfort in one out of ten women's daily activities. In the elimination or reduction of these complaints, life style changes have a significant role. This study was planned to determine the lower urinary tract complaints and healthy lifestyle behavior of women aged 50 and over in Gümüşhane. The population of this cross-sectional design study consisted of the female population aged 50 and over in Gümüşhane (5430), and the sample of the study comprised of 543 women calculated using stratified sampling method. In the data collection, a questionnaire investigating participants' socio-demographic characteristics, obstetric gynecological, chronic illness histories and general health behavior, The Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms Scale (B-FLUTS), Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) and Center for Epidemiyologic Studies Depression Scale (CESD) were used. Statistical analysis of the data was obtained from computer statistical package program. The average age of women 64.55±11.19, BKI's average 29.25±5,31 kg/m 2 the average age of menopause 47.72±5.11. BFLUTS total score 16.43±11.06, HPBS scale total score 125.76±22.74, EAMDS total score 20.13±8.07. Analysis with logistic regression analysis BFLUTS risk factors are; having any chronic disease, being constipated, using the daily pad, have made home birth and the presence of psychiatric disorders. The mean of HPBS total score, Spiritual Development BFLUTS score decreases. CESDS with BFLUTS total points, a significant weak relation was found. When symptoms increases; Depressed affect Bodily complaints and total points also increased. But scores of Spiritual Development is reduced. Before any medical treatment, women with lower urinary tract complaints should be analyzed by evaluating their lifestyle in order to reduce the complaints.