Bipolar hastalarda nöroinflamasyon ve nöronal yıkım belirteçlerinin farklı hastalık alt gruplarında karşılaştırılmalı incelenmesi
Bipolar patients in neuroinflammation and neuronal destruction of markers comparative analysis of different disease subgroup
- Tez No: 448867
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Psikiyatri, Allergy and Immunology, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bipolar bozukluk bir duygudurum rahatsızlığıdır. Bipolar bozuluk hastalığı kişilerin ruh halinin manik ve depresif duygudurumları arasında gel gitler yaşaması olarak isimlendirilir. Her iki durumda da kişilerin duygulanımları ve davranışları değişmekte olup kişilerin sosyal yaşantısını etkilemektedir. Bipolar bozukluğun etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda immünolojik faktörlerin hastalıkta rol oynabileceğini ortaya koymuştur. Bu bilgiler ışığında immünolojik sistemin bir parçası olan kompleman sistemin Bipolar bozukluk hastalığıyla olan ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmamızda ilk atağını geçirmiş Bipolar bozukluk teşhisi alan (n=24), kronik Bipolar bozukluk teşhisi almış (n=22) ve sağlıklı kontrol olgularından (n=19) kan örnekleri toplanmıştır. Olgulardan toplanan örnekler ELISA ve RT-PCR yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bipolar bozukluktaki kompleman sistemi düzeyinin araştırılması için kompleman yıkım ürünleri olan Faktör Bb,C4d ve C5b-9 proteinleri ELISA yöntemiyle araştırılmıştır. Kompleman sisteminin elemanlarından olan C1q,C3, C4,Faktör B ve CD55 proteinlerinin ise RT-PCR yöntemiyle periferik kan mononükleer hücre örneklerindeki aktivasyonu incelenmeştir. ELISA yöntemiyle araştırılan kompleman yıkım ürünleri kronik Bipolar olgu grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. RT- PCR yöntemiyle ekspresyonu araştırılan genlerden C1q,C4 ve Faktör B'nin ilk epizotlu Bipolar olgu grubu ve sağlıklı kontrol olgu grubunun, kronik bipolar olgu grubuna göre düzeylerinin anlamlı derece düşük olduğu saptanmıştır. CD55 ekspresyon düzeyinde ise kronik Bipolar bozukluk olgu grubunun düzeyi diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük olarak saptanmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlar hastalık süresiyle karşılaştırıldığında ters korelasyon görülmüştür. C1q ve Faktör B parametleri Barratt impulsivite testiyle, C5b-9 ise YMRs ile korele olarak saptanmıştır. Kompleman sisteminin Bipolar bozukluk fizyopatolojisinde rol oynadığını göstermiştir. Bu bilgiler ışığında kompleman aktivitesi Bipolar bozukluk için ayrıcı bir tanı olabileceği tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a mood disorder. Mood of manic and depressive feelings to come across the situation of people living with the disorder is defined as a Bipolar disease. In both cases, it is also changing people's emotions and behaviors affect the social life of people. Bipolar disorder is not fully known etiology. In surveys conducted in recent years it has demonstrated that immunological factors play a role in Bipolar disorder. The complement system is part of the immunological system with this information Bipolar disorder have examined the relationship of the complement system. Research has underwent the first episode of bipolar disorder diagnosed with chronic bipolar disorder diagnosis have received and healthy control subjects collected blood samples. Samples collected from the patients were examined by using ELISA and RT-PCR methods. Bipolar disorder to investigate degradation products level of the complement system which complement factor Bb, C4d, and C5b-9 proteins was investigated by ELISA. The complement system proteins which are named C1q, C3, C4, Factor B and the CD55 proteins are used by RT-PCR methods for detection of the activation on peripheral blood mononuclear cell sample. Investigated by ELISA methods, chronic Bipolar complement degradation product it was significantly lower in the study group compared to other groups. RT-PCR method to investigate the expression of genes C1q, C4 and Factor B's first episodic group of Bipolar patients and healthy control group were found to be significantly lower level compared to the chronic bipolar study group. In the CD55 expression levels in patients with chronic Bipolar disorder group level it was found to be significantly lower than other groups. The results of the researches showed inverse correlation with disease duration. The C1q and Factor B Barratt impulsivity testing parameters and C5b-9 was found to be correlated with the YMRS. The complement system showed that it plays a role in the pathophysiology of Bipolar disorders. In light of this information, complement activity has been identified could be a diagnosis of Bipolar disorder.