Kırklareli'nde 2010-2014 yılları arasında kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalıkları nedeni ile acil polikliniklere başvuruların ve ölümlerin hava kirliliği ve meteorolojik parametreler ile ilişkisi
The relationship between the meteorological parameters and air pollution, and the deaths and emergency department admissions because of cardiovascular diseases and respiratory diseases in kirklareli in 2010-2014
  1. Tez No: 448886
  2. Yazar: YELİZ MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA BİLGE HAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzde küresel bir sorun haline gelen hava kirliliği ve iklim değişikliği yarattığı olumsuz sağlık sonuçları nedeniyle dünyada herkesi ilgilendiren büyük bir çevresel halk sağlığı sorunudur. Bu tezde kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalıkları nedeni ile acil servise başvuruların ve ölümlerin hava kirliliği ve meteorolojik parametreler ile ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini 01.01.2010-31.12.2014 tarihleri arasında ilgili kurum kayıtlarından elde edilen ≥15 yaş 148.169 acil servis başvurusu (ACILBAS) (ICD-10: I00-I99 ve J00-J99) ve 1.276 ölüm oluşturmuştur. Meteoroloji ve hava kirliliği parametreleri ilgili bakanlıkların veritabanından alınmıştır. Eksik verilerin tamamlanmasında Yapay Sinir Ağları kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Box-Jenkins Modelleri, Vektör Otoregresif Modeller, Genelleştirilmiş Lineer Modellerden Poisson Regresyonundan yaralanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, air pollution, and climate changes that become a global problem are big environmental health problems created negative health consequences because of their effects over the population of people on earth. In this thesis the aim is to determine the relationship between the air pollution and meteorological parameters, and the deaths and admissions to emergency departments because of cardiovascular and respiratory system diseases. The research is descriptive and cross sectional. The research's population is based on 148.169 (≥15 age) admissions to emergency departments (ED) (ICD-10: I00-I99 and J00-J99) and 1.276 deaths obtained from related institutions' records in between 01.01.2010-31.12.2014. Meteorological and air pollution parameters has been taken from the related ministry's database. Artificial Neural Networks are used in the process of finalizing the missing data. In the making of analysis it has been used also descriptive statistics, Box-Jenkins Models, Vector Autoregressive Models, Generalized Linear Models poison regression.