D vitamini inkübasyonu yapılan farklı partikül boyutlarındaki biyoseramik greftlerin insan osteoblast hücre kültürlerine etkisinin incelenmesi
Effects of bioceramic grafts in different particle sizes incubated with vitamin D on human osteoblast cell cultures
  1. Tez No: 448887
  2. Yazar: ÇAĞRI AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜRKAN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çeşitli nedenlerle kaybedilen kemiğin yerine koyulması ve/veya kemik formasyonunun sağlanması için çeşitli greft materyalleri kullanılmaktadır. Otojen greftler, greft seçenekleri arasında altın standart kabul edilseler de dezavantajlarından dolayı ideal greft materyalini bulmak yolundaki çalışmalar devam etmektedir. Biyoseramikler; kolay elde edilebilmeleri, biyouyumluluklarının yüksek olması, enfeksiyon riski taşımamaları ve yeni kemik oluşumu için iskelet görevi görmeleri sebebiyle sıklıkla tercih edilen greft materyalleridir. Kemik greftlerine osteoblastik aktiviteyi arttırmak amacıyla büyüme faktörleri, mineraller, vitaminler gibi yapılar ile yapılan çalışmalar literatürde büyük yer kaplamaktadır. Çalışmamızda, D vitamini ile inkübasyonu yapılan farklı partikül boyutlarındaki biyoseramik greftlerin insan osteoblast hücreleri üzerindeki etkisi 24. 48. ve 72. saatlerde araştırılmıştır. Araştırmamızda 6 ana grup ve 18 alt grup incelenmiştir. Gruplara MTT ve ALP testleri uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, ikili değerlendirmelerin Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, D vitamininin osteoblastlar üzerinde farklılaşmayı ve osteoblastik aktiviteyi arttırıcı etkisi olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında D vitamininin osteoblast proliferasyonunu azaltıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı şekilde D vitamini ile inkübe edilen greftlerin, D vitamini inkübasyonu yapılmayan greftlere nazaran osteoblast farklılaşmasını arttırdığı, osteoblastik aktiviteyi stimüle ettiği gözlenmiştir. Farklılaşmada 72. saatte gözlenen azalmanın, D vitamininin hücre kültüründe aktivitesinin azalmasına bağlı olduğu düşünülmüştür. D vitamini inkübasyonu yapılmayan greft materyallerinin, osteoblast hücrelerinde proliferasyonu istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da arttırıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Greft materyalinin farklı partikül boyutlarının osteoblastlar üzerindeki etkisine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmasa da sayısal olarak büyük partikül boyutlu greftlerin osteoblast differansiyasyonunu arttırırken, küçük partikül boyutlu greftlerin osteoblast proliferasyonuna daha çok katkı yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various graft materials are used so as to replace the bone which is lost for various reasons and/or provide bone formation. Even if autogenous grafts are considered as a golden standard among graft options, studies are continuing so as to find the ideal graft material because of its disadvantages. Bio-ceramics are mostly preferred graft materials for the reason that they are obtained easily, they have high biocompatibility, they bear no infection risk and they act as a skeleton for new bone formation. For the purpose of increasing osteoblastic activity of bone grafts; the studies related to structures such as growth factors, minerals, vitamins take a significant place in literature. In our study, effects of bio-ceramic grafts in different particle sizes incubated with vitamin D on human osteoblast cell cultures are researched in 24th, 48th and 72nd hours. In our study, 6 main groups and 18 sub-groups are examined. MTT and ALP tests are applied to the groups. When examining the study data, Kruskal Wallis test is used in intra-groups comparisons of parameters not having normal distribution, Mann Whitney U test is used in binary evaluations. At the end of our study, it is observed that vitamin D has an effect on osteoblasts to differentiate and increase the osteoblastic activity. In addition, it is concluded that vitamin D has an effect to reduce proliferation. Likewise, it is observed that grafts incubated with vitamin D are increasing osteoblast differentiation in comparison to non-incubated grafts, and stimulating osteoblastic activity. It is considered that reduction observed in 72nd hour depends on that activity of vitamin D reduces on cell culture. It is concluded that graft materials have an effect to increase proliferation on osteoblast without being a bearer even if there is no meaningful difference statistically. When examining the effect of different particle sizes of graft material on osteoblasts, it is observed that grafts with smaller particle sizes have more contribution on proliferation while grafts with bigger particle sizes numerically are increasing the osteoblastic differentiation even if there is no meaningful difference statistically.