Multiple myelom hastalarında B lenfosit hücre iskeletinin incelenmesi
Investigation of B lymphocyte cytoskeleton in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 448890
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Multiple myelom (MM), kemik iliğinden köken alan ve immün sistemin önemli bir parçası olan plazma hücrelerinin anormalleşmesi ve kontrolsüz çoğalması ile meydana gelen bir kanser türüdür. Özellikle in vitro çalışmalarda, içerisinde MM hücrelerinin de bulunduğu farklı kanserlerden elde edilmiş hücrelerde F-aktindeki değişimler ile dokulara göç ve yayılım yapma yeteneği arasında bir ilişki olabileceği gösterilmiştir. Ancak konu ile ilgili çalışmaların oldukça sınırlı olduğu ve bunun klinik önemini araştıran çalışmaların olmadığı dikkati çekmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı, MM hastalarının B lenfositlerinde aktin hücre iskeletindeki olası değişiklikleri değerlendirmektir. Çalışmada B lenfositlerindeki F-aktin değişikliklerinin MM malign hücre göçünün ve yayılımının belirlenmesinde bir belirteç olarak kullanılabilirliği de değerlendirilecektir. Çalışmamızda, yeni teşhis edilmiş ve tedavilerine başlanmamış 21 MM hastası ve 15 sağlıklı kontrolden elde edilmiş periferal kan örnekleri kullanıldı. İzole edilen B lenfositlerinde hücre iskeletinin F-aktin içeriği immunfloresan görüntüleme yöntemi ile görüntülenirken, hücre lizatlarından western emdirim yöntemi ile F-aktin miktar tayini yapıldı. Çalışmamızın immunfloresan mikroskop sonuçları, MM'lu olguların % 71,4'nün B lenfositlerinde F-aktin içeriğinin artmış olduğunu göstermiştir. Western emdirim yöntemi ile de olguların % 75'inde F-aktin miktarında bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a cancer caused by abnormal and uncontrolled proliferation of the substantial part of plasma cells originating from bone marrow and immune system. Particularly the in vitro studies have shown that there might be an association between the changes in F-actin and tissue migration/invasion ability in various cancer cells including MM. However, there are limited studies in the literature and there is no study investigating the clinical significance. In this perspective, aim of the present study is to evaluate the possible changes in B-lymphocyte actin cell cytoskeleton of MM patients. We will also evaluate the utility of changes in F-actin on B-lymphocytes as an indicator in identification of the malignant cell migration and invasion in MM. The peripheral blood samples of 21 patients diagnosed as having multiple myeloma and were not initiated treatment, and the blood samples of 15 healthy people were used in the study. F-actin content of the cell cytoskeleton in B-lymphocytes was demonstrated using the immunofluorescence imaging method, and the quantity of F-actin was identified from the cell lysates using the Western blot method. Immunofluorescence microscopy results of our study revealed that the quantity of F-actin has increased in B-lymphocytes in 71.4 % of the MM cases. The results of the Western blot revealed that the content of F- actin increased in 75 % of the cases.