Deneysel multipl skleroz modelinde 'çörek otu (nigella sativa) yağı' ve 'timokinon'un redoks homeostazı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 'black cumin (nigella sativa) oil' and 'thymoquinone' on redox homeostasis in experimental multiple sclerosis model
- Tez No: 448898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ATUKEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Multipl Skleroz (MS), oksidatif stresin nöronal hücre hasarını artırdığı düşünülen, inflamatuvar bileşenleri de bulunan santral sinir sisteminin (SSS) kronik demiyelinizan bir hastalığıdır. Nigella sativa (NS) tohumlarının ham ekstraktlarının ve aktif bileşeni olan timokinonun (TQ), SSS hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olduğu öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda geri dönüşümlü demiyelinizasyona neden olan kuprizon (CPZ) ile indüklenmiş deneysel MS modelinde oksidatif hasar üzerinde NS yağının (NSY) terapötik etkilerinin incelenmesidir. Wistar Albino soyu sıçanlar rasgele beş gruba ayrılarak beş hafta boyunca kontrol altında tutulmuştur: Kontrol grubu (%1 karboksi metil selüloz (CMC)/gün,i.g., n=6); MS grubu (CMC+CPZ 70 ml/kg/gün, i.g., n=7); MS+NSY grubu (200 mg/kg/gün NSO, i.g., n=7); MS+TQ grubu (30 mg/kg/gün TQ, i.g., n=6); MS+Mısır özü yağı (MÖY) grubu (1,5 ml/gün MÖY, i.g., n=6) MÖY'ün olası etkilerini ihmal etmek için kullanılmıştır. Demyelinizasyon, sıçanların beyin doku örneklerinde histopatolojik olarak gösterilmiştir ve oksidatif membran hasarını gösteren TBARS ve LHP seviyeleri, protein oksidasyonunu gösteren PCO ve AOPP seviyeleri ve antioksidan durumu gösteren SOD enzim aktivitesi, FRAP ve T-SH, P-SH, NP-SH seviyeleri hem beyin dokusunda hem de serum örneklerinde tayin edilmiştir. TBARS, LHP ve AOPP seviyeleri, beyin doku ve serum örneklerinde kontrol, MS+NSY ve MS+TQ gruplarıyla kıyaslandığında, MS grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur, ancak PCO seviyelerinde anlamlı fark sadece MS grubunda yüksek ve MS+NSY gruplarında düşük olmak üzere serum örneklerinde gözlenmiştir. Hem SOD aktivitesi hem de FRAP seviyeleri, MS+NSY ve MS+TQ gruplarında MS grubuna göre daha yüksek olarak bulunmuştur. T-SH, P-SH ve NP-SH seviyeleri hem beyin doku hem de serum örneklerinde MS+NSY ve MS+TQ gruplarında MS grubuna göre düşük bulunmuştur. Hem NSY ve hem de bileşeni olan TQ'nun oksidatif membran ve hücre protein hasarını azalttığı ve MS grubunda azalan antioksidan dengesini iyileştirdiği, ancak NSY'nin kendi başına TQ'dan daha daha etkili olduğu gösterilmiş
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic demyelinating disorder of the central nervous system (CNS) with inflammatory components where oxidative stress is thought to promote neuronal cell damage. Crude extracts of Nigella sativa (NS) seeds and thymoquinone (TQ) being its active constituent, were suggested to have protective effect against CNS diseases. The aim of this study was to investigate NS oil's (NSO) therapeutic effects on oxidative damage in cuprizone (CPZ) induced MS model where rats were fed with CPZ, leading to a subsequent reversible demyelination. Wistar Albino rats were randomly divided into five groups and maintained for 5 weeks: Control group (1% carboxy methyl cellulose (CMC)/day ,i.g. ,n=6); MS group (CMC+CPZ 70 ml/kg/day, i.g., n=7); MS+NSO group (200 mg/kg/day NSO, i.g., n=7); MS+TQ group (30 mg/kg/day TQ, i.g., n=6); MS+Corn oil (CO) (1,5 ml/day CO, i.g., n=6) to eliminate the possible effects of CO. Demyelinization was shown histopathologically in the brain tissue samples of the rats and TBARS and LHP levels indicating the oxidative membrane damage; PCO and AOPP levels indicating protein oxidation and SOD enzyme activity, FRAP and T-SH, P-SH, NP-SH levels evaluating the antioxidant status were also determined both in brain tissue and serum samples. TBARS, LHP and AOPP levels were found to be significantly higher in MS group both in brain tissue and serum samples when compared with the control and lower in MS+NSO and MS+TQ groups, yet a significant difference in PCO levels was only seen in serum samples being higher in MS and lower in MS+NSO groups.Both SOD activity and FRAP levels were found higher in MS+NSO and MS+TQ groups when compared with MS group.T-SH,P-SH and NP-SH levels were found lower in MS+NSO and MS+TQ groups compared to MS group both in brain tissue and serum samples.Both NSO and TQ as its constituent seem to decrease oxidative membrane and cellular protein damage and ameliorate the depleted antioxidant status in MS group, however NSO itself seems more effective