Lateral epikondilitli olgularda uygulanan iyontoforez, fonoforez ve düşük doz lazer uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effectiveness of iontophoresis, phonophoresis and low level laser application among the cases with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 448897
  2. Yazar: ZAHİDE SEDA BAKTIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızın amacı; lateral epikondilitli olgularda kullanılan lazer, fonoforez ve iyontoforez uygulamalarının ağrı, kavrama kuvveti, disabilite, fonksiyonel durum ve kas kuvveti üzerine etkinliklerini belirlemek ayrıca birbirlerine üstünlüklerini saptamaktı. Bu amaçla lateral epikondilit tanısı alan 37 olgu çalışmaya dahil edildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapıldı. 15 seans süresince Grup 1'e lazer uygulaması, Grup 2'ye fonoforez uygulaması ve Grup 3'e iyontoforez uygulaması yapıldı. Her üç grupta da ağrı GAS (Görsel Analog Skala) ve algometre ile, kas kuvveti“Hand-held”dinomometre ile, kavrama kuvveti el dinamometresi ile, disabilite DASH (Disabilities of Arm, Hand and Shoulder) anketi ile, fonksiyonel durum PRTEE (Patient-rated Tennis Elbow Evaluation) anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; was to determine the effectiveness of laser, phonophoresis and iontophoresis application on pain status, grip strength, disability, functional status and muscle strength and to detect the superiority among application. For this purpose, 37 patients diagnosed with lateral epicondylitis were included in the study. The assesments were performed before and after treatment. Laser application for Group 1, phonophoresis application for Group 2 and iontophoresis application for Group 3 were performed during 15 session. The pain was assesed according to Visual Analog Scale (VAS) and algometer. Muscle strength was evaluated by using Handheld dynamometer. Grip strength was evaluated by using hand dynamometer. Level disability of patients was evaluated with DASH (Disabilities of Arm, Shoulder and Hand) Questionnaire. The functional status of the patients was evaluated with PRTEE (Patient Rated Tennis Elbow Evaluation) Questionnaire.