Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin psikolojik şiddet ile sosyal destek algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on the relationship between the perceptions of the students on mobbing and social support on the college of the physical education and sport, Dicle University
  1. Tez No: 448899
  2. Yazar: SONGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin psikolojik şiddet algıları ile aile, arkadaş ve özel kişilerden aldıkları sosyal destek arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda okuyan 100 Öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler, davranışlarını ifade ederken psikolojik şiddete maruz kalmışlar; algılanan sosyal destek düzeyleri ile ilgili veriler, üç bölümden oluşan bir anket ile elde edilmiştir. Birinci bölüm öğrencilerin demografik bilgilerinden, ikinci bölüm Eker, Arkar ve Yaldız tarafından uyarlanan“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”, ve üçüncü bölüm ise Gökçe'nin geliştirmiş olduğu“İş Yerinde Duygusal Yönden İncitilme Ölçeği”den oluşmaktadır. Veriler için, SPSS 16.0 veri analiz programını, Mann Whitney U- Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) Testi uygulanmıştır. Ayrıca elde edilen toplam puanların normal dağılıp dağılmadığını belirlemek amacı ile normallik testi olan tek örneklem Kolmogorov-Smirnov (K-S) testinden yararlanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Kendall's Tau-b Korelâsyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine as whether there is a meaningful relationship between students perception in terms of mobbing and students social support which they recieve from their families, friends and individuals. Sample group for the survey was taken from 2009-2010 academic year and it was composed of 100 students studying in College of Physical Education and Sport in Dicle University in Diyarbakır. Data form for this survey consist of three parts: First part of the data form is comprised of demographic information about sample group.“ Multidimensional Scale of Percived Social Support”adapted by Eker, Arkar and Yaldız was used for the second part. The third part was composed of“ The Scale of Emotional Injury in the workplace”developed by Gökçe. SPSS 16.0 data analysis programme, Mann Whitney U-test and One-way Analysis of Variance ( Anova ) were applied for the data obtained. In addition Kolmogorov-Smirnov ( K-S ) one sample test was also applied in order to specify if the total points obtained had a normal distribution or not. Moreover, Kendall's Tau-b correlation coefficient was utilised to examine the relationship between the two variables. Findings of the research have indicated to a meaningful realationship in low level and a negative direction between the perceptions of the students in terms of mobbing and demographic variables.