Şanlıurfa merkez bölgesindeki koyunlarda demir, çinko ve bakır seviyelerinin araştırılması
Şanliurfa sheep in central iron, zinc and copper levels of investigation
  1. Tez No: 448901
  2. Yazar: MURAT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÇAMKERTEN, YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
İz elementlerin önemi günümüz hayvancılığında yeni yeni anlaşılmaktadır. İz elementler yaşamın temel taşlarından olup bu minerallerin eksikliği, koyun ve kuzularda paraziter ve enfeksiyoz hastalıklar ile verim kayıpları açısından önemlidir. Organizmada çok düşük miktarlarda bulunan iz elementler, pek çok metabolik olayın ve immün fonksiyonların gerçekleşmesinde büyük önem taşımaktadırlar. Bu çalışmada, Şanlıurfa ili merkez bölgesindeki koyunlarda demir, bakır ve çinko seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak Şanlıurfa ili merkez bölgesi seçildi ve bu bölge dört alt bölgeye ayrıldı. Her alt bölgeden 25'er adet olmak üzere, toplam 100 koyundan kan örneği alındı. Fast Seguential Atomic Absorption Spectrometer ile yapılan analizde, dört bölgeye ait kan serumun demir, bakır ve çinko seviyeleri sırasıyla 131,02±3,32 µg/dl, 85,96±3,22 µg/dl ve 73,31±1,91µg/dl olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The importance of trace elements are newly understood in today's livestock. Trace elements are one of the cornerstones of the life and the lack of these elements are important in terms of parasitic and infectious diseases, and loss of yield in sheep and lambs. Trace elements, present very low amounts in organisms, have great importance in many metabolic processes and immune function. In this study, it was aimed to determine the serum levels of Fe, Cu and Zn in the sheep in Sanliurfa. The study area was chosen as the central of Sanliurfa and this region was divided into four sub-regions. The blood samples were collected from 100 sheep (as 25 samples in each sub-region). In the analysis of the serum levels of iron, copper and zinc with FS-Atomic Absorption in the four regions were measured as 131.02 ± 3.32 mg/dL, 85.96 ± 3.22 mg/dl and 73.31 ± 1.91 mg/dl, respectively.