Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi çocuk hematoloji bölümünde trombositoz tespit edilen hastalarda oksidan ve antioksidan düzeyinin belirlenmesi
Determination of oxidant and antioxidant levels in patients applied to department of pediatric haematology of Kirikkale University Hospital because of thrombocytosis
  1. Tez No: 448954
  2. Yazar: FATMA NUR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji bölümünde trombositoz tespit edilen çocuklarda oksidan ve antioksidan moleküllerin düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak 2016- Mayıs 2016 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji bölümünde trombositoz tespit edilen çocuklardan tam kan sayımı, C- reaktif protein (CRP), oksidan olarak malondialdehit (MDA), total oksidan seviye (TOS), antioksidan olarak superoksit dismutaz (SOD), paraoksonaz 1 (PON1), arilesteraz (ARES), glutatyon peroksidaz (GPx), total antioksidan kapasite (TAK) düzeylerine bakıldı. Oksidatif stres indeksi hesaplandı. Verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 22.0 Mining (IBM Corparation, Armonk, New York, United States) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda trombositoz grubunun %51,2'si kız, %48,8'i erkeklerden kontrol grubunun %59,5'i kız, %40,5'i erkeklerden oluşmaktadır. Trombositoz grubunun yaş ortalaması 40,86 ± 45,60 ay, kontrol grubunun yaş ortalaması 85,17 ±50,40 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the levels of oxidant and antioxidant molecules in children who were diagnosed with thrombocytosis in the Department of Pediatric Haematology of Kırıkkale University Hospital. Method: The complete blood count, C-reactive protein (CRP), malondialdehyde as oxidant (MDA), total oxidant level (TOL), superoxide dismutase (SOD) as antioxidant, paraoxonase 1(PON1), arylesterase (ARES), glutathione peroxidase (GPx) and total antioxidant capacity (TAC) levels of the children who were diagnosed with thrombocytosis in the Department of Pediatric Haematology of Kırıkkale University Hospital between the dates of January 2016 and May 2016 were measured. The oxidative stress index was calculated. Analysis of the data was performed using the SPSS 22.0 Mining statistical software package (IBM Corporation, Armonk, New York, United States). Results: In our study, 51.2% of the thrombocytosis group was composed of females and 48.8% of males and 59.5% of the control group was composed of females and 40.5% of males. The mean age of the thrombocytosis group was 40.86 ± 45.60 months and the mean age of the control group was 85.17 ± 50.40 months.