Kliniğimizde izlenen küçük hücre dışı akciğer kanseri tanılı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of non-small cell lung cancer patients in our department
- Tez No: 448953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kliniğimizde izlenen küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarının klinik ve epidemiyolojik özellikleri, tedavileri, ortalama sağ kalımı, sağ kalımı etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif dizayndaki bu çalışmaya Kırıkkale Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji polikliniğine Ocak 2012- Mayıs 2016 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla başvuran 92 küçük hücre dışı akciğer kanseri hastası dahil edildi. BULGULAR: Hastaların 81'i erkek (%88), 11'i kadın (%12), yaş ortalaması 65.3 ± 8.99 idi (min:41, max:94). Olguların %86.6 'i aktif sigara içicisiydi. Hastaların %94.5'inin başvuru sırasında ECOG performans durumları 0 veya 1'di. Histolojik alt gruplara göre hastaların 47 (% 51.1)'i adenokarsinom, 39 (% 42.4)'ü skuamöz hücreli karsinom ve 6 (% 6.5)'u diğer KHDAK'idi. Tümör tipleri ile lenfovasküler invazyon varlığı karşılaştırıldığında adenokarsinomların %62.5'inde (n=5), squamöz hücreli karsinomların %37.5'inde (n=3) lenfovasküler invazyonun olduğu görülmüştür. Olguların %29.6'sında (n=8) lenfovasküler invazyon varken %70.4'ünde (n=19) olmadığı görüldü. Lenfovasküler invazyon, ECOG performans durumu ve kanser evresi sağ kalım üzerinde etkili bulunurken, yaş, cinsiyet, komorbiditeler, sigara kullanımı, kanser tipi, kemoterapi ve beyin metastazları sağ kalım üzerinde etkili değildi. Erkekler için ortanca sağ kalım 23.4 ay, kadınlar için ise 18.1 aydı (p:0.633). SONUÇ: Çalışmamızda kliniğimizde takip edilen küçük hücre dışı akciğer kanseri hastalarının klinik, histolojik, sağ kalım özellikleri ve sağ kalım üzerinde etkili olan faktörler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine the clinical and epidemiological features of lung cancer patients, treatment modalities, survival and factors affecting survival in the patients who were followed up at our clinic retrospectively. MATERIALS AND METHODS: Ninety two non-small cell lung cancer patients who were referred to Kirikkale Faculty of Medicine, Departmant of Medical Oncology Clinic between January 2012-May 2016 were included in the study. RESULTS: 81 patients were male (88%) and 11 females (12%),that mean age was 65,3 ± 8,99 years. 86.6% of the patients are actively smokers. At the time of diagnosis 94.5% of patients were ECOG 0-1 performance status. For histopathologic subgroups, 47 (51.1%) adenocarsinomo, 39 (42.4%) were squuamouscell carcinoma, 6 (6.5%) other NSCLC subtypes. The presence of lymphovascular invasion is compared with tumor types, lymphovascular invasion have observed in 62.5% (n=5) of adenocarcinoma, 37.5% (n=3) of squamous cell carcinoma. In the 29.6% (n=8) of the cases, there was lymphovascular invasion but the lymphovascular invasion have not observed in the majority of the patients (%70.4, n=19). Median survival was 23.4 months in males, 18.1 months in women (p= 0.63). The survival was effected by lymphovascular invasion, ECOG performance status and cancer stage but not by age, sex, co-morbidity, smoking, cancer type, treating with chemotherapy, existing brain metastasis. CONCLUSION: In conclusion, our study evaluates clinical, histologic, survival features and factors affecting survival in non-small cell lung cancer patients who were followed up at our clinic.