Lenfadenopatili hastalarda ayırıcı tanıda nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin rolü
The role of mean platelet volume and neutrophil-lymphocyte ratio in the definitive diagnosis of patients with lymphadenopathy
- Tez No: 489726
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji polikliniğine lenfadenopati ile başvuran hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi gibi belirteçlerin kullanımının ayırıcı tanıda etkinliğini araştırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Lenfadenopati ayırıcı tanısında kullanılan basit ve kolay ulaşılabilir tetkikleri daha etkili değerlendirerek bakteriyel/viral enfeksiyon ya da malign hastalıklar için ipucu yakalamak, doğru tanı ve tedaviye hızlı ulaşıma yardımcı olmaktır. Yöntem: Mayıs 2017 ile Eylül 2017 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü'ne lenf bezlerinde büyüme ile başvuran 6 ay-18 yaş arası çocuklarda tam kan sayımı, periferik yayma, C-reaktif protein (CRP), sedimantasyon, solunum yolu paneli multipleks PCR (33) testi (PolymeraseChainReaction), Epstein-bar virüs viral capsid antijeni Immunglobulin M, Citomegalovirüs Immunglobulin M, Francisella Tularensis Immunglobulın M, Francisella Tularensis aglutinasyon testi çalışıldı. Nötrofil lenfosit oranı, tam kan sayımı verilerine göre hesaplandı. Çalışma grubu viral, bakteriyel, malign olmak üzere 3'e ayrıldı. Gruplar yaşa göre 4 ay-4 yaş, 4-10 yaş, 10-18 yaş olacak şekilde alt birimlere ayrıldı.Kontrol grubu sağlıklı çocuklardan seçildi. Kırıkkale Üniversitesi Etik Kurul onayı alındı (17/03). Bulgular: Çalışmamızda lenfadenopati grubunun yaş ortalaması 6,12 (6ay-18yaş) iken 56 sı (%80) erkek, 14 ü (%20) kızdı. Kontrol grubunda yaş ortalaması 6 (1-17) olup 47 si (%79) erkek 13 ü (%21) kızdı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the efficacy of the use of markers such as neutrophil-lymphocyte ratio and mean platelet volume in the definitive diagnosis of patients admitted to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Pediatric Hematology Polyclinic with lymphadenopathy and to particularly raise awareness. This study's purpose is to evaluate the simple and easily accessible tests used in the definitive diagnosis of lymphadenopathy more effectively and to get clues for bacterial/viral infection or malign diseases thus getting a more accurate diagnosis and early treatment. Materials and Methods: The complete blood count, peripheral spreading, C-reactive protein (CRP), sedimentation, respiratory pathway panel multiplex PCR (33) test (Polymerase Chain Reaction), Epstein-bar virus viral capsid antigen Immunoglobulin M, Cytomegalovirus Immunoglobulin M, Francisella Tularensis Immunoglobulin M, and Francisella Tularensis agglutination tests were performed for children between the ages of 6 months and 18 years who applied to the Department of Pediatric Hematology and Oncology at Kırıkkale University Faculty of Medicine between May 2017 and September 2017 for lymph node growth.The neutrophil-lymphocyte ratio was calculated based on the complete blood count data. The study group was divided into 3 groups as viral, bacterial and malignant. The groups were divided into sub-units as 4 months-4 years, 4-10 years, 10-18 years according to their age. The control group was selected from healthy children. An approval was received from Kırıkkale University Ethics Committee for the study (17/03). Results: In the present study, the mean age of the lymphadenopathy group was 6.12 (6 months-18 years) and 56 (80%) of the children were male and 14 (20%) were female. The mean age of the control group was 6 (1-17 years) and 47 (79%) of the children were male and 13 (21%) were female.