H.pylori eradikasyonunun gastrik preneoplastik lezyonların ve gastrit ciddiyetinin seyrine etkisi
Effect of h pylori eradication to gastric preneoplastic lesions and progression of gastrit
- Tez No: 448959
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamız da mide kanserinde H. pylori sıklığı ve intestinal displazi ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniğine 01.01.2009-01.09.2015 tarihleri arasında dispeptik şikayetlerle başvuran 18-90 yaşları arasındaki hastalar dahil edildi. Üst gastrointestinal endoskopi yapılarak non-ülser dispepsi saptanan ve histopatolojik olarak; H.pylori pozitifliği ile beraber atrofi-intestinal metaplazi veya displazi saptanıp H.pylori eradikasyon tedavisi verilmiş ve mide adeno kanseri açısından sürveyans programına alınmış olan olgular çalışmaya dahil edildi. Hastaların medikal kayıtları retrospektif olarak incelendi ve ilk endoskopi sırasında tespit edilen atrofi, intestinal metaplazi, displazi dereceleri kaydedildi. Ayrıca olguların The Operative Link for Gastritis Assessment (OLGA) ve The Operative Link on Gastric Intestinal Metaplasia Assessment (OLGIM) skorları histopatolojik inceleme sonucuna göre hesaplanarak, OLGA ve/veya OLGIM skoru III veya IV olanlar ciddi gastrit'li olarak tanımlandı. İlk endoskopi sonrası sürveyansa alınmış olan olgular, eradikasyon başarısına göre 2 gruba ayrılarak (GrupI: Başarılı Eradikasyon Grubu, GrupII: Başarısız Eradikasyon Grubu) atrofi, intestinal metaplazi, displazi, OLGA ve OLGIM skorlarındaki değişim açısından analiz edildi. Ayrıca Grup I'deki olgular, son vizit bulguları ile ilk vizit histopatolojik bulguları karşılaştırılarak H.pylori eradikasyonunun atrofi, intestinal metaplazi, displazi, OLGA ve OLGIM skor değişiklikleri üzerine etkileri açısından incelendi.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate incidence of H. pylori in stomach cancer and its relationship with intestinal dysplasia. 18-90 year old patients, who registered to Internal Medicine, Gastroenterology departments of Kırıkkale University Faculty of Medicine with dyspeptic complaints between 01.01.2009 to 01.09.2015 , were enrolled for this study. Upper gastrointestinal endoscopy performed non-ulcer dyspepsia diagnosed and histologically; With H. pylori-positive atrophy and intestinal metaplasia or dysplasia detected H. pylori eradication therapy given and taken into the stomach adenomas in patients with cancer in terms of surveillance programs were included in the study. Patients were retrospectively reviewed medical records and determined during the initial endoscopy, atrophy, intestinal metaplasia, dysplasia degrees were recorded. Moreover, cases of The Operative Link for Gastritis Assessment (OLGA) and the Operative Link on gastric intestinal metaplasia Assessment (OLGIM) scores were calculated based on histopathological examination, OLGA and / or OLGIM scores of III or IV, which was defined as severe gastritis. First endoscopy after Surveillance on the received cases are divided into two groups according to eradication (Group I: Successful Eradication Group, Group II: Failed Eradication Group) atrophy, intestinal metaplasia, dysplasia, were analyzed for changes in OLGA and OLGIM scores. Also in Group I, the first visit by comparing the findings with histopathological findings of the last visit of H. pylori eradication atrophy, intestinal metaplasia, dysplasia, and OLGA OLGIM scores were examined in terms of their impact on changes