Ratlarda gentamisinle oluşturulan nefrotoksisitede çuha çiçeği (Oenothera biennis) yağının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of evening primrose (Oenothera biennis) on the some biochemical parameters in rats with gentamicin induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 448977
  2. Yazar: MURAT MEDİNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Medineli M. Ratlarda gentamisinle oluşturulan nefrotoksisitede çuha çiçeği (Oenothera biennis) yağının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Çuha çiçeği (Oenothera biennis) yabani şifalı bir bitkidir ve tohumundan ekstrakte edilen yağ, gamma linolenik asit bakımından oldukça zengindir. Dünyanın farklı bölgelerinde geleneksel olarak bazı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada gentamisinle (GM) oluşturulan nefrotoksisite üzerine çuha çiçeği yağının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele her biri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, çuha çiçeği grubu (0.1 ml/rat/gün dozunda çuha çiçeği yağı sonda ile ağızdan 8 gün süreyle) GM grubu (80 mg/kg/gün/i.p olarak 8 gün süreyle, GM+ çuha çiçeği grubu (80 mg/kg/gün/i.p ve ağızdan sonda ile 0.1 ml/rat/gün dozunda çuha çiçeği yağı 8 gün süreyle). 8 günlük deneme süresinden 24 saat sonra kan örnekleri alındı, böbrekler histopatolojik değerlendirme ve PGE2 analizi için çıkarıldı. Ratların serum kreatinin, BUN, kalsitriol, Ca, Na, Cl, K ve P analizleri otoanalizörde, böbrek dokusu PGE2 analizi ise ELISA'da yapıldı, alınan böbrek dokuları histopatolojik açıdan incelendi.
Özet (Çeviri)
Medineli M. The Effect of Evening Primrose (Oenothera biennis) on the Some Biochemical Parameters in Rats with Gentamicin Induced Nephrotoxicity, Yuzuncu Yi University, Institute of Health Sciences Department of Biochemistry, MSci Thesis, Van, 2016. Oenothera biennis is a wild herbaceous plant and the oil extracted from its seed is very rich in gamma linolenic acid. It is traditionally used in the treatment of certain diseases in different parts of the world. In this study, it was aimed to investigate the effect of evening primrose oil (EPO) on some biochemical parameters on nephrotoxicity induced by gentamicin (GM) in rats. The rats used in the study were randomly divided into 4 groups each consisting of 8 rats. The control group, evening primrose group (EPO was given by oral gavage 0.1 ml / rat / day for 8 days), GM group ( GM 80 mg / kg / day / ip for 8 days), GM+ EPO group (GM 80 mg / kg / day with EPO 0.1 ml / rat / day for 8 days) was given by oral gavage. The blood samples were taken 24 hours after the 8 day trial and kidneys were removed and saved for histopathological and PGE2 analysis. The serum creatinine, BUN, calcitriol, Ca, Na, Cl, K and P analyzes were performed in the autoanalyser and kidney tissue PGE2 analysis was performed in the ELISA. Histopathological examination of the kidney tissues was performed.