Kist hidatidli koyunlarda serum ve kist sıvısının mineral içeriğinin araştırılması
Investigation of mineral content of the serum and CYST fluid in sheep with hydatid CYSTS
- Tez No: 448976
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Echinococcus granulosus'un koyun ve diğer hayvanlarda ikincil larval basamağı olan kist hidatid en çok görüldüğü organlar karaciğer, akciğer ve nadiren dalak, böbrek, kemik, göz, beyin gibi organlarda bulunurken erişkin formu karnivorların barsağında bulunur. Kist sıvısının biyokimyasal verileri farklı etkenlere, parazitin farklı tiplerine göre ve parazitin fizyolojisine göre değişkenlik göstermektedir. Araştırmada Van ili Özalp ilçesi mezbahasında kesilmeye gelen koyunlar materyal olarak kullanıldı. Kesim anında deneme ve kontrol grubu oluşturuldu. Bu amaçla kesilen her hayvanın kanı kesim anında alındı, her hayvanın kesimini takiben iç organları kist hidatik yönünden muayene edildi. Karaciğerinde kist hidatit bulunmayanlar kontrol grubu olarak değerlendirildi, hidatit kistli olanlar ise deneme grubu olarak seçildi. Kontrol Grubu: Kesim sonrasında iç organlarında hidatit kist bulunmayan koyunlarda 15 tanesi sağlıklı kontrol grubu olarak kabul edilip serum numuneleri alındı. Deneme (hidatit kistli) Grup: Kesim sonrası yapılan muayenede karaciğerinde hidatit kistler bulunan 25 koyun deneme grubu olarak tanımlandı. Bunlardan alınan kan ve daha sonra enjektör yardımıyla elde edilen kist sıvısı örnekleri alınıp numaralandırıldı. Hayvanların serum ve kist sıvısında atomik absorpsiyon spektrofotometre ile mineral düzey analizleri yapıldı. Ca, Na, K, Fe, Cu, Zn, Mg, Mn, ve ağır metal düzeyleri Cd, Cr, Se, Pb, Ni, saptandı. Typical Optima 7000 DV ICP-OES, aleti ile kan ve kist sıvısının mineral düzeyleri saptandı. Kontrol grubu, ekinokoklu koyun ve kist sıvılarının Cd, Ni, Pb, Cu, Se, Zn, Na, Mg, Ca düzeyleri arasında istatistiki olarak farklı düzeylerde önem saptanırken p0.05). Kontrol grubu koyunların mineral değerleri ile hidatidli koyunların serum mineral miktarları karşılaştırıldığında Cu, Zn, Na, K, Mg, Ca değerlerinde oldukça önemli farklılıklar saptanırken Cd, Cr, Mn, Fe ortalamaları fazla değişiklik göstermedi. Sonuç olarak kist hidatid sıvısında Ni, Cu, Fe, Zn ve Ca düzeyleri diğer iki gruba göre çok yüksek olarak hesaplanırken Pb ve Mg düzeylerinde de önemli farklılık bulunmuştur. Kontrol ve deneme gruplarının serum mineral düzeyleri karşılaştırıldığında ise Cd, Cr, Mn ve Fe değerleri arasında anlamlı farklılık saptanamadı. Buna karşın Cu, Zn, Na, K, Mg ve Ca değerleri ortalamaları çok önemli olarak değişmiş olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Secondary hydatid larval stage of Echinococcus granulosus in sheep and other animals is found in the most widespread in the liver, spleen, lungs, and rarely, kidneys, bones, eyes, brain while the adult form is found in the intestines of carnivorous. Biochemical data of cystic liquid are affected by various factors, it varies according to the different types of parasites and depending on their physiology. In this study cut sheep slaughter of Ozalp district of Van province were used as material. Control and experimental groups have been created during the slaughter process. For this goal the blood of animals were immediately taken and internal organs of each animal were examined for hydatid cysts. After the slaughter of 15 sheep without hidatit cysts in the liver were used as control group while 25 sheep with hidatit cyst in the liver, they were designated as the experimental group. Blood samples were collected from all animals and samples of cyst fluid obtained carefully by the injectors and all numbered. The analysis of mineral levels of sera and cysts fluids were done with the typical Optima 7000 DV ICP-OES. The amounts of Ca, Na, K, Fe, Cu, Zn, Mg, Mn, and levels of heavy metals Cd, Cr, Se, Pb, Ni, were detected. Statistical importance at different levels were detected between the average of Ni, Pb, Cu, S, Zn, Na, Mg, Ca (p 0.05 ) levels did not differ significantly between groups. Compared to the content of sheep serum minerals in control and experimental groups significant differences were detected between the Zn, Cu, Ca, Mg, Na, levels but K, Cd, Cr, Fe, Mn averages showed no significant changes. As conclusion; the hydatid cyst fluid Ni, Cu, Fe, Zn and Ca levels were found significantly higher than the serum levels of the other two groups. Meantime the average values of levels Pb and Mg calculated as too high in the control and experimental groups, also. Comparing quantities of serum minerals of control and experimental groups the Cd, Cr, Mn and Fe levels were not changed significantly. But Cu, Zn, Na, K, Mg and Ca were calculated as the mean values have changed very important.