İshalli çocuk hastalarda fırsatçı intestinal parazitlerin yaygınlığının belirlenmesi
Determining of the prevalence of opportunistic intestinal parasites in children with diarrhea
  1. Tez No: 448984
  2. Yazar: SAHİME İŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İşler S. İshalli çocuk hastalarda fırsatçı intestinal parazitlerin yaygınlığının belirlenmesi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışmanın amacı çocuk yaş grubunda özellikle fırsatçı intestinal parazitlerin sıklığını belirlemek ve bu parazitlerin çocuklarda önemini ortaya koymaktır. Bu çalışma, 20.04.2015-20.07.2015 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Araştırma Hastanesinde Pediatri Polikliniğine başvurmuş ve dışkı örneği vermek üzere Parazitoloji Laboratuvarına yönlendirilmiş olan çocuk hastalar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada hasta grubu 0-16 yaş grubu, ishali olan 44'ü kız, 56'sı erkek olan toplam 100 çocuktan; kontrol grubu herhangi bir kronik hastalığı ve ishali olmayan aynı yaş grubunda, 22'si kız, 28'i erkek olan 50 çocuktan oluşturulmuştur. Alınan dışkı örnekleri nativ-Lugol, doymuş çinko sülfat solüsyonunda yüzdürme yöntemi ve modifiye asit-fast boyama yöntemiyle intestinal parazitler yönünden değerlendirilmiştir. Bu çalışmada hasta grubunda 100 çocuğun %41'inde, kontrol grubunda 50 çocuğun %32'sinde intestinal parazit pozitifliği saptanmıştır. Hasta grubunda en yüksek oranda B. hominis (%17)'e, en düşük oranda A. lumbricoides ve H. nana (%1)'ya rastlanmıştır. Cryptosporidium spp. hasta grubunda %11, kontrol grubunda %8 oranında; C. cayetanensis hasta ve kontrol grubunda aynı oranda (%4) görülmüştür. Hasta grubunda A. lumbricoides ve H. nana sadece bir çocukta görülmüş olup kontrol grubunda bu parazitler saptanmamıştır. İstatistik değerlendirmede intestinal parazit pozitifliği bakımından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p>0.05). İshal faktörü dikkate alınmadan tüm çocuk hastalar bir arada değerlendirildiğinde toplam 150 hastanın %38'inde parazit pozitifliği saptandığı görülmüştür. Kız ve erkek çocuklarda parazit görülme sıklığı arasında istatistik olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak, hastanın ishalli olup olmadığı ön planda tutulmaksızın, gastro-intestinal şikayetler ile hastaneye başvuran bütün çocukların fırsatçı parazitler başta olmak üzere intestinal parazit enfeksiyonları yönünden değerlendirilmeleri gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tileklioğlu E. Determining of the prevalence of opportunistic intestinal parasites in children with diarrhea. Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, M. Sc. Thesis in Department of Medical Parasitology, Van, 2016. The aim of this study is to determine the prevalence of particularly opportunistic intestinal parasites in the child age group and to demonstrate the importance of these parasites in children. This study was conducted on pediatric patients admitted to the Pediatric Polyclinic and directly to the Parasitology Laboratory in Yuzuncu Yil University Dursun Odabas Medical Center between 20.04.2015 and 20.07.2015. The patient group consisted of a total of 100 children with 0-16 age group, 44 girls and 56 boys with diarrhea; and the control group consisted of 50 children, 22 girls and 28 boys in the same age with no chronic disease and diarrhea. Stool samples were evaluated for intestinal parasites by native-Lugol, flotation in saturated zinc sulfate solution, and modified acid-fast staining. In this study, parasite positivity was detected 32% of 50 children in the control group and 41% of 100 children in patient group. In the patient group, the highest parasite was detected B. hominis (17%); and the lowest are A. lumbricoides and H. nana (1%). Cryptosporidium spp. found 11% in the patient group, and 8% in the control group; C. cayetanensis were seen in the same rate (4%) in the patient and control groups. In the patient group, A. lumbricoides and H. nana were seen only in one child and these parasites were not detected in the control group. No statistically significant differences were found between the patient and the control group in terms of intestinal parasite positivity (p>0.05). When all patients were evaluated together without consideration of diarrhea, parasite prevalence was found in 38% of 150 patients. There were no statistically significant differences between the incidence of parasites in boys and girls (p>0.05). As a conclusion, it was concluded that all children admitted to the hospital with gastrointestinal complaints should be evaluated for intestinal parasitic infections, mainly opportunistic parasites, without preliminary screening whether the patient is diarrhea.