Deneysel hipotiroidi oluşturulmuş ratlarda arı sütünün TNF-α düzeyleri ile oksidan-antioksidan sistemler üzerine etkisi
Effect of royal jelly on the levels of TNF-α and oxidant-antioxidant systems in experimental hypothyroidism rats
  1. Tez No: 448985
  2. Yazar: SALİH ÇİBUK
  3. Danışmanlar: PROF. HANDAN MERT, DOÇ. DR. DEVRİM SARIPINAR AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çibuk S, Deneysel Hipotiroidi Oluşturulmuş Ratlarda Arı Sütünün TNF-α Düzeyleri İle Oksidan-Antioksidan Sistemler Üzerine Etkisi. YYU Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, Van, 2016. Arı sütü protein, karbonhidrat, yağ, serbest aminoasitler, vitaminler ve mineraller içeren bir arı ürünüdür. Bu çalışmada ratlarda Propylthiouracil (PTU) ile oluşturulan hipotiroidide arı sütünün TNF-α düzeyi ile oksidan-antioksidan sistemler üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmada 40 adet rat kullanıldı ve ratlar rastgele onar adetlik dört gruba ayrıldı: 1-Kontrol grubu 2-Arı sütü grubu (Dördüncü haftanın başından itibaren (22.gün) 100 mg/kg/gün dozunda arı sütü intragastrik gavaj ile 30 gün süreyle verildi. 3-Propylthiouracil grubu (PTU grubu) (% 0.05 PTU hayvanlara içme sularıyla 51 gün süreyle verildi) 4- Propylthiouracil+ arı sütü grubu (PTU+Arı sütü grubu) (% 0.05 PTU hayvanlara içme sularıyla 51 gün süreyle verildi. Dördüncü haftanın başından itibaren (22.gün) ek olarak 100 mg/kg/gün dozunda arı sütü intragastrik gavaj ile 30 gün süreyle verildi). Deney sonunda kan örnekleri alındı. Hematolojik parametreler, sT3, sT4 ve serum lipit profiline otoanalizörde, TSH, TNF-α, GSH, MDA, GSH-Px, SOD ve CAT düzeylerine ise ELISA'da bakıldı.
Özet (Çeviri)
Çibuk S, The Effect of Royal Jelly on the Levels of TNF-α and Oxidant-Antioxidant Systems in Experimental Hypothyroidism Rats. YYU Institute of Health Sciences, Department of Biochemistry, PhD Thesis, Van, 2016. Royal jelly is a bee product and contains protein, carbohydrate, fat, free amino acids, vitamins and minerals. In this study, it was aimed to investigate the effect of royal jelly on TNF-α levels and oxidant-antioxidant systems in hypothyroidi rats induced by propylthiouracil (PTU). In this study, forty rats were used and the rats were randomly divided into four groups each group containing 10 rats: 1-Control group 2- Royal jelly group (Royal jelly at 100 mg / kg / day dose from the beginning of the fourth week (22th day) was given for 30 days with intragastric gavage. 3-Propylthiouracil group (PTU group) (0.05% PTU was given for 51 days with drinking water) 4-Propylthiouracil + royal jelly group (PTU +royal jelly group) (0.05% PTU was given for 51 days with drinking water). At the beginning of the 4th week (22th day) 100 mg / kg / day of royal jelly was given for 30 days with intragastric gavage. At the end of the experiment, hematological parameters, sT3, sT4 and serum lipid profile were determined by autoanalyser. TSH, TNF-α, GSH, MDA, GSH-Px, SOD and CAT levels were measured in the ELISA.