Makroskobik olarak verminöz pnömoni belirtileri görülen akciğerlerde ve solunum sistemi ile ilgili klinik belirtiler gösteren koyunlarda akciğer kılkurtlarının yaygınlığı
Prevalence of lungworm in lungs with macroscopically verminous pneumonia and in sheep with respiratory syndrome
  1. Tez No: 448983
  2. Yazar: VEYSEL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Can V. Makroskobik Olarak Verminöz Pnömoni Belirtileri Görülen Akciğerlerde ve Solunum Sistemi ile ilgili Klinik Belirtiler Gösteren Koyunlarda Akciğer Kılkurtlarının Yaygınlığı. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu araştırma Van ilinde solunum sistemi ile ilgili klinik belirtiler gösteren koyunlarda ve makroskobik olarak verminöz pnömoni belirtileri görülen akciğerlerde akciğer kılkurtlarının yaygınlığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 120 koyun akciğeri ve 120 koyun dışkısı incelenmiştir. Koyunlarda akciğer kılkurtlarının yaygınlığı akciğer ve dışkı muayenesine göre sırasıyla %85 ve %62.5 oranında bulunmuştur. Enfekte akciğerler ve dışkılarda enfeksiyondan sorumlu türlerden C. ocreatus %80.39; %64, D. filaria %31.37; %32 ve P. rufescens %18.62; %54 oranlarında tespit edilmiştir. M. capillaris'e akciğer muayenesinede rastlanmayıp, dışkı muayenesinde %16 oranında rastlanmıştır. Muayene edilen akciğerlerde toplam 769 adet parazit toplanmış, bunların %30.1'inin erkek, %69.8'inin dişi olduğu görülmüştür. Enfekte akciğerlerin ve dışkıların sırasıyla %71.6; %41.3'ünün tek türle, %26.5; %50.7'sinin iki türle, %2; %8'inin üç türle enfekte olduğu tespit edilmiştir. Enfekte koyunların akciğerlerindeki parazit sayıları ise C. ocreatus'da 1-18 (ortalama 6.23), D. filaria'da 1-30 (ortalama 5.13) ve P. rufescens'de 1-23 (ortalama 4.95) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Can V. Prevalence of Lungworm in Lungs with Macroscopically Verminous Pneumonia and in Sheep with Respiratory Syndrome. Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Master's Thesis, 2017. This study was conducted to determine the prevalence of lungworm in lungs with macroscopically verminous pneumonia and in sheep with respiratory syndrome in Van province. For this purpose, 120 sheep lungs and 120 sheep feces were examined. Prevalence of lungworm infection was 85% ve 62.5% by coproscopy and necropsy, respectively. C. ocreatus, D. filaria, P. rufescens were found in 80.39%; 64%, 31.37%; 32% and 18.62%; 54% of lungs and faeces of the infected animals with lungworm, respectively. M. capillaris was not found in the lung examination but was found in 16% by the fecal examination. 769 parasites were collected from examined lungs, 30.1% of them were male, 69.8% were female. It was observed that 71,6%; 41.3% of lung and fecal samples were infected with one species while 26,5%; 50.7% with two species and 2%; 8% with three species, respectively. Individual parasite burdens of sheep infected with C. ocreatus, D.filaria and P. rufescens was recorded as 1-18 (mean 6.23), 1-30 (mean 5.13) and 1-23 (mean 4.95), respectively.