A histopathological and biochemical investigation of the epithelialisation effect on the wound model of the quercus SPP in rats
Ratlarda deneysel olarak oluşturulan yara modelinde meşe palamudunun (quercus SPP.) epitelizasyon üzerine etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
  1. Tez No: 448986
  2. Yazar: GWLSHAN MOHAMMED JHANGIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER, YRD. DOÇ. DR. AHMET UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ratlarda Deneysel Olarak Oluşturulan Yara Modelinde Meşe Palamudunun (Quercus spp.) Epitelizasyon Üzerine Etkisinin Histopatolojik ve Biyokimyasal Olarak Araştırılması. YYÜ, Sağlık Bilimler Enstitüsü, Patoloji Anabilimdalı, Van, 2016. Yara iyileşmesi, doku bütünlüğünün onarımı ile sonuçlanan biyolojik bir süreçtir. Meşe palamudu tümör, kanama ve dizanteri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada meşe palamudunun ratlarda yara iyileşmesi üzerine histopatolojik ve biyokimyasal etkisi araştırıldı. Çalışmada 24 adet Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Ratlar; kontrol grubu (K), meşe palamudu ekstraktı verilen grubu (MP), ve madecassol verilen grup (M) olmak üzere üç grup olarak dizayn edildi. Tüm gruplardaki ratların sırt bölgesi derisinde 1cm çapında yara oluşturuldu. MP grubu ratların yara bölgelerine MP ekstraktından elde edilen pomat uygulanırken, M grubu ratların yara bölgelerine ise ticari bir preparat olan madecassol kremi uygulandı. Çalışma sonunda ratlarda oluşturulan yara dokularından alınan örneklerden histopatolojik ve kan örneklerinden de biyokimyasal inceleme yapıldı. Yapılan histopatolojik inceleme sonucunda MP grubu ratlarda yara iyileşmesinin M grubu ratlar ile karşılaştırıldığında önemli iyileştirici etkiye sahip olduğu tespit edildi. Histopatolojik bulgular biyokimyasal (ALT, AST ALP, GGT, TP, CK, Fe, GLU, ALB, P, MG, CA, Üre) parametreler ile desteklendi. Sonuç olarak meşe palamudu ekstaktının yara iyileşmesi üzerine olumlu etkilere sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A Histopathological and Biochemical Investigation of the Epithelialisation Effect on the Wound Model of the Quercus spp. in Rats.. Y. Y. U, Institute of Health Science Department of Pathology MSc Thesis, Van, 2016. Wound healing is a multiple biological process which results in restoration of tissue integrity. Oak is one of the native plants has been used for treatment of many diseases such as: tumors, bleeding, and dysentery. The aim of this study is to investigate of histopathological and biochemical effects of oak on the wound healing in the rats. It is worthy to mention that this study is the first time that using oak for wound healing in rats by this mechanism. In this study, 24 experimental rats (Wistar albino) weighing 150-250 grams were used. These animals were divided to three groups, control, oak and madecassol. The first group (negative group) treated by isotonic solution, the second and third groups treated by oak powder and madecassol ointment respectively. For laboratory examination biochemical and histopathological examinations have been done.