Üniversite öğrencilerinin katıldıklari serbest zaman etkinliklerinden tatmin olma ve algılanan özgürlük düzeylerinin incelenmesi
Examining satisfaction and perceived freedom level of university students in leisure activities they attend
  1. Tez No: 449001
  2. Yazar: EMRAH SERDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP MUNGAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Üniversite öğrencilerinin aktif veya pasif olarak katıldıkları serbest zaman etkinliklerinden tatmin olma ve algıladıkları özgürlük düzeylerinin bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Çalışmaya İstanbul İlinde bulunan Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 566 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Witt ve Ellis (1985) tarafından geliştirilen ve Yerlisu Lapa ve Ağyar (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük Ölçeği”ve Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Karlı ve arkadaşları (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“ Serbest Zaman Tatmin”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogrov-Smirnof testi ile analiz edilmiş ve normal dağılım göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine that whether or not satisfaction and perceived freedom level of university students in leisure activities that they attend actively or passively differ based on some variables. 566 students from Faculties of Sport Sciences in the province of Istanbul have voluntarily participated to the study. As data collection tool for the study,“Perceived Freedom Scale in Leisure”developed by Witt and Ellis (1985) and adapted into Turkish by Yerlisu Lapa and Ağyar (2011), and“Satisfaction Scale in Leisure ”developed by Beard and Ragheb (1980) and adapted into Turkish by Karlı et.al. (2008) have been used. Data obtained during the research has been analyzed via SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) software. It has been analyzed with Kolmogrov-Smirnof test that whether or not the data showed normal distribution, and it has been seen that the data did not show a normal distribution.