Üniversite öğrencilerinin dijital serbest zaman katılımları ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital leisure participation and physical activity levels of university students
  1. Tez No: 948370
  2. Yazar: HAKAN DELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Turizm, Psychology, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmamızın amacı, üniversite öğrencilerinin dijital serbest zaman katılım amaçları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülen bu çalışmanın örneklemini, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültelerinde öğrenim gören 483 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu , Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) Kısa Formu ve Dijital Serbest Zaman Katılım Amaçları (DSZKA) Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için JAMOVİ 2.6.26 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi ve grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklemler T-testi ve tek yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, dijital serbest zaman katılım amaçları ile toplam haftalık fiziksel aktivite düzeyi (MET) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, toplam fiziksel aktivite düzeyi ile günlük oturma süresi arasında da orta düzeyde negatif bir ilişki saptanmıştır. Buna karşın, dijital serbest zaman katılım amaçları ile günlük oturma süresi arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde; öğrenim görülen okul , çalışma durumu , sınıf düzeyi , bölüm , algılanan gelir durumu ve ikamet türü gibi faktörlerin öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri, oturma süreleri ve dijital serbest zaman katılım amaçları üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı bulunmuştur. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinde dijital serbest zaman etkinliklerine yönelik katılım amaçları arttıkça fiziksel aktivite düzeylerinin azalma ve sedanter davranışların artma eğiliminde olduğu görülmüştür. Bu bulgular, dijitalleşen yaşam tarzlarının dengelenmesinin önemini vurgulamakta ve üniversiteler, eğitimciler ve sağlık profesyonelleri için öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılımını teşvik edecek ve dengeli bir serbest zaman anlayışını destekleyecek stratejiler geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the purposes for which university students participate in digital leisure activities and their physical activity levels. This study was conducted according to the relational survey model, a quantitative research design, and the sample consists of 483 students from the Tourism Faculties of Konya Necmettin Erbakan University and Selçuk University. Data were collected using the Personal Information Form, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) Short Form, and the Purposes of Participation in Digital Leisure Activities Scale. The JAMOVI 2.6.26 program was used to analyze the obtained data. In addition to descriptive statistics, the following statistical analyses were performed: Pearson correlation analysis to determine the relationship between variables, and independent samples t-tests and one-way ANOVA tests for group comparisons. The findings of the study showed that there was a statistically significant and moderate negative relationship between digital leisure time participation goals and total weekly physical activity level (MET). Similarly, a moderate negative relationship was found between total physical activity level and daily sitting time. On the other hand, a low level positive relationship was found between digital leisure time participation goals and daily sitting time. In the analyses conducted in terms of demographic variables, it was found that factors such as school of study, employment status, grade level, department, perceived income status and type of residence created significant differences on students' physical activity levels, sitting time and digital leisure time participation goals. As a result, it was observed that physical activity levels tended to decrease and sedentary behaviors tended to increase as participation goals for digital leisure activities increased among university students. These findings emphasize the importance of balancing digitalized lifestyles and point to the need for universities, educators and health professionals to develop strategies to encourage students' participation in physical activity and promote a balanced understanding of leisure time.