Romatizmal mitral darlık ile serum alfa-1 antitripsin düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An analysis of the relationship between severity of rheumatic mitral stenosis and serum alpha-1 antitrypsin levels
  1. Tez No: 449019
  2. Yazar: HASAN HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Romatizmal kalp kapak hastalığı ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Akut romatizmal ateşin başlattığı kronik inflamatuvar süreç hastalığın patogenezinde sorumlu tutulsa da kesin patofizyolojik mekanizma halen aydınlatılamamıştır. Alfa-1 antitripsinin ana fonksiyonu dokuları nötrofil elastaz enzimine karşı korumaktır ve proteazların kontrolünü sağlamada çok önemli rol oynar. Alfa-1 antitripsin eksikliğiyle bazı dokularda hasar ilişkisi bilinmektedir. Dokuda bulunan proteaz ve alfa-1 antitripsin gibi endojen inhibitörlerin dengesi bozulduğunda oluşan doku hasarı denge bozukluğu şiddeti ile doğru orantılıdır. Çalışmamızda hafif, orta ve ağır mitral darlığı hastalarında serum alfa-1 antitripsin düzeyleri incelendi. Materyal ve Metod: Çalışmaya Gaziantep Üninversitesi Kardiyoloji bölümüne başvuran ve ekokardiyografide mitral darlığı tespit edilen ardışık 220 hasta ile yaş ve cinsiyet yönünden eşleştirilen 100 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların ekokardiyografik olarak mitral darlığı şiddeti kapak alanına göre üç gruba ayrıldı. Kapak alanı ≤1 cm2 olanlar ciddi, 1.1 -1.5 cm2 olanlar orta ve ≥1.6 cm2 olanlar hafif olarak değerlendirildi. Hastalardan ve sağlıklı gönüllülerden serum alfa-1 antitripsin düzeyi ölçümü için kan örnekleri alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan 220 hastanın 56'sı erkek, 174 'ü kadın; 100 kontrol grubunda ise 21'i erkek, 79'u kadın mevcuttu (p>0.05). Hasta ve kontrol grubunun yaşı ise sırasıyla 43,1±13,6 ve 42,9±7,9 idi (p>0.05). Hastaların 46 tanesinde (%21) ciddi, 63 tanesinde (%29) orta, 111 tanesinde (%50) hafif kapak hastalığı mevcuttu. Ciddi romatizmal mitral darlığı olan hastaların serum alfa-1 antitripsin düzeyi ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (1,40±0,28 ve 1,36±0,1; p=0.395). Orta romatizmal mitral darlığı olan hastaların serum alfa-1 antitripsin düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek izlendi (1,45±0,24 ve 1,36±0,1; p=0.016). Hafif romatizmal mitral darlığı olan hastaların ise serum alfa-1 antitripsin düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak çok güçlü bir anlamlılıkta yüksek izlendi (1,52±0,31 ve 1,36±0,p
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Rheumatic heart valve disease continues to be a serious public health problem in our country and developing countries. However pathophysiologic mechanizm has not yet been clarified. The main function of alpha-1 antitrypsin is to protect tissues against the enzyme neutrophil elastase. The severity of tissue injury is proportional to the unbalanced protease activity. In our study, alpha-1 antitrypsin levels were examined in patients with mild, moderate and severe mitral stenosis. Material and Method: 46 patients with severe, 63 patients with moderate,111 patients with mild rheumatic mitral stenosis(MS) and 100 healthy participants took part in this study. After transthoracic echocardiography was performed, diagnoses were confirmed by transoesophageal echocardiography. Patients mitral stenosis were divided into three groups according to the severity based on valve area; ≤1 cm2 as severe, 1.1-1.5 cm2 moderate and ≥1.6 cm2 mild. Serum alpha 1-antitrypsin levels were measured. Results: There were 220 patients (56 male and 164 female) in the control group 100 healthy controls (21 male and 79 female). The mean age of patients and controls were were 43,1±13,6 and 42,9±7,9 years respectively. Among patients 46 had severe (21%), 63 had moderate (29%) and 111 had mild mitral stenosis (50%). Alpha-1 antitrypsin levels were similar in both severe MS group and healthy controls. There was a significant difference in alpha-1 antitrypsin levels between moderate MS patients and healthy controls (p:0.016).