Acil servise başvuran gebe travma hastaların analizi
Analysis of pregnant trauma patients admitted to emergency service
- Tez No: 449042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gebe hastaların fizyolojisindeki değişiklikler, hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar, travmaya karşı cevap yeteneklerini değiştirmekte ve mortaliteyi etkilemektedir. Gebe travmalı hastalarda prognoza ve mortaliteye etki eden faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Bu çalışmamızda 2010 ile 2015 tarihleri arasındaki 5 yıllık süreçte Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine çeşitli travması sebebleriyle başvurmuş olan 323 gebe hasta incelendi. Hasta verileri hazırlanan standart forma kaydedildi. Bu formda bulunan parametreler hastaların başvuru tarihi, protokol numarası, gebelik haftası, yaşı, travmanın oluş şekli, Glasgow Koma Skalası değeri, Revize Travma Skoru değeri, kronik hastalık mevcudiyeti, kronik ilaç kullanım varlığı, travmanın mevsimi, başvuru anındaki tam kan ve biyokimyadeğerleri, başvuru anındavital bulguları, sistem yaralanmaları, görüntülemeleri organ patolojileri, ek organ yaralanması, hastanede yatış durumu, hastaların tedavi şekli, hastanın yatırıldığı klinikler ve vefat durumu idi. Hastalarımızın 7'si öldü. 316 hastamız sağ kaldı. Tüm hasta gruplarında düşük GKS, yüksek ISS, TRISS, RTS skorlarımortalite için bir risk faktörü olduğu görüldü. Sistem yaralanmalarından toraks yaralanması mortaliteyi arttıranbulgulardı. Birinci ve üçüncü trimesterde olmak gebelik komplikasyonları açısından anlamlıydı. Ek sistem yaralanmalarına göre en çok baş ve boyun yaralanmaları ve çoklu travmaları nedeniyle yatırıldı.Hastalarımızın büyük çoğunluğundakomplikasyon gelişmedi.
Özet (Çeviri)
Changes in pregnant patient physiology, their diseases and drugs, changes the response capabilities against trauma and increases mortality. We aimed to identify the factors that affecting prognosis and mortality in the pregnant trauma patients. In this study, 323 patient, between 2010 and 2015 for a 6 year period in Diyarbakır Dicle University Hospital which have been admitted to the emergency department due to different traumatic pregnant patients were examined. Patient data were recorded in the standard prepared form. This forms includes, protocol number, date of application, age, cause of trauma, Glasgow Coma Scale value, revised trauma score value, chronic disease presence, chronic drug use, the seasons of trauma,blood account and biyokimya biochemistry values, reference tension, findings, system injury, additional organ injuries, treatmented, clinics where patients hospitalized and death situation. 7 patients died. 316 patients have survived. To be in low GKS, high ISS, TRISS, RTS scors have found to be a risk factor for mortality in all pregnant patient groups. Chest trauma of all system injury increases mortality. We have seen a significant to be in first and thirt trimester for pregnancy complication. Most of the hospitalized patients were followed for head and multible trauma. Most of our patients have not pregnancy complication.