Primer spontan pnömotoraksın vitamin D ile ilişkisi
The relationship between primary spontaneous pneumothorax and vitamine D
  1. Tez No: 449043
  2. Yazar: KEMAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Pnömotoraks pariyetal ve visseral plevra arasındaki boşlukta hava bulunması ve buna sekonder akciğer kollapsı olarak tanımlanır. Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Acil Serviste primer spontan pnömotoraks tanısı konmuş hastaların analizini yapıp vitamin D ile ilişkisinin varlığını araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmada ocak 2013 ile aralık 2016 arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine primer spontan pnömotoraks ile başvuran hastaların D vitamini düzeyleri retrospektif olarak ölçülmüş ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda primer spontan pnömotoraks atağı erkek hastalarda 9:1 oranında fazla bulunmuştur. Sigara içme oranı %56.7 olarak tespit edilmiştir. Hasta grubunda vitamin D düzeyi 23,9+-7,1 olarak bulunmuşken kontrol grubunda 19,6+-5,3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Pneumothorax is described as existing air between visceral and parietal pleura and consequent lung collapse. In this study we aimed to analyse the patients who were diagnosed as primary spontaneous pneumothorax at Erciyes University Emergency Service and search the relationship with vitamine D. Patients and Method: In this trial, the vitamine D levels of patients who submitted Erciyes University Emergency Service with primary spontaneous pneumothorax between January 2013 and December 2016 were measured retrospectively and compared with healthy control group. Findings: In our study primary spontaneous pneumothorax was found 9 times frequent in male patients. Smoking proportion was %56.7.