Yaşlı kanser hastalarında geriatrik değerlendirme araçlarının uygulanabilirliğinin araştırılması ve anti-kanser tedavi planlama üzerine etkileri
Analysis of feasibility of geriatric assessment tools in elderly cancer patients and effects on anti-cancer treatment planning
  1. Tez No: 449094
  2. Yazar: ULUĞ MUTLU GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN FULDEN YUMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Onkoloji, Geriatrics, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Yaşlı kanser hastalarının geriatrik açıdan değerlendirilmeleri önerilmektedir. Fakat geriatrik değerlendirmeler zaman alıcıdır ve yoğun onkoloji kliniklerinde bu değerlendirmeyi tam anlamıyla gerçekleştirmek mümkün değildir. Çalışmamızda bazı geriatrik değerlendirme araçlarının anti-kanser tedavi planlarını değiştirip, değiştirmediğini öğrenmeyi ve bu araçların klinik pratiğimizde kullanılabilirliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri solid organ malignitesi olan 41 hasta dahil edildi. Bu hastalara G8 tarama aracı, fTRST tarama aracı, FRAIL anketi, temel ve enstrumental günlük yaşam aktiviteleri indeksleri, depresyon tarama anketi ve zamanlı kalk ve yürü testi uygulandı. Testlerin ne kadar sürede tamamlandığı not edildi. Bu sonuçlar ve hastanın dosya bilgileri, ilk gören hekimin uygun gördüğü tedavi kararları körlenerek farklı 3 tıbbi onkoloğa sunuldu. Uzmanların yeniden tedavi planını yapmaları ve bu planları yaparken en çok hangi test sonuçlarından etkilendiklerini puanlamaları istendi. Hastaların planlarında değişim olup olmadığı bakıldı. Sonuçlar çok değişkenli lojistik regresyon ve korelasyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Geriatrik değerlendirme testlerinin sonuçları ile yeniden tedavi planlandığında hastaların %43,9'unun tedavisi değişti. fTRST tarama aracı ve FRAIL anketinin sonuçlarının bu değişimi anlamlı olarak etkilediği izlendi (sırasıyla p=0,035, p=0,002). Her iki aracın ortalama uygulanma süresinin birer dakikaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Geriatric assessment (GA) of elderly cancer patients is recommended, while GA is time-consuming and hard to perform in an outpatient oncology clinic. We investigated effects of GA on anti-cancer treatment decisions and if these tools can be used in our daily clinical practice. Methods: Fourtyone patients 65 years or older with solid organ malignancies were included in this study. G8 screening tool, fTRST screening tool, FRAIL questionnaire, basic and instrumental activities of daily living scales, depression screening questionnaire and timed up and go test were implemented and durations of each test were recorded. Test results and related medical records of patients were presented to 3 medical oncologists after blinding first treatment decision, to explore if these data changed their treatment plans. They were also asked to score the tests which influenced them during their treatment planning. Multivariate logistic regression and correlation analysis were performed. Results: Medical oncologists, who were aware of the GA results, recommended changing treatment plans in 43.9% of patients. Results of fTRST screening tool and FRAIL questionnaire significantly influenced this (p=0.035 and p=0.002 respectively). Each test lasted for approximately one minute.