Çoklu travma hastalarında travma skorlarının (GAP, RTS, emtras) kısa dönem mortalite ile korelasyonu ve literatür ile karşılaştırılması
Correlation of trauma severity scores (GAP, RTS, emtras) with short term mortality in multiple trauma patients: An observational study
  1. Tez No: 449095
  2. Yazar: MELİS EFEOĞLU SAÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç : Acil servis birimlerine başvuruların artmasıyla, hasta seçiminin keskin bir doğrulukla yapılarak hızlı ve yoğun tıbbi bakım gerektiren ağır hastaların ayrılması kritik önem kazanmıştır. Bu amaçla, çeşitli travma ciddiyet skorlama sistemleri geliştirilmiş ve önerilmiştir. Bu çalışmada, çoklu travma hastalarında, travma ciddiyet skorlarının (GAP, RTS, EMTRAS) kısa dönem mortalite ile korelasyonunun belirlenip yurtdışı verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem : Bu çalışma Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Departmanında Kasım 2013 – Kasım 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmacının klinikte görevli olduğu saatlerde çalışma hastaları prospektif olarak, görevde olmadığı zamanlarda başvuran hastaların verileri ise elektronik kayıtlar üzerinden restrospektif olarak elde edilmiştir. Çalışmaya 16 yaş üzeri, çoklu travması olan ve çalışmaya onam veren hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, skor hesaplamasında kullanılacak verileri ve Glasgow Koma Skalası Skorları kayıt altına alınarak, 30 gün sonrasındaki mortaliteleri ile travma skorlarının korelasyonu incelenmiştir. Bulgular : Çalışmaya 184 çoklu travma hastası dahil edilmiştir. 2 hastanın 30 gün sonraki akıbetine ulaşılamadı. Mevcut veriler ile 184 hastanın RTS ve GAP skorları, 144 hastanın ise EMTRAS skoru hesaplanmıştır. 184 hastanın 160'ı (%87) erkek, 24'ü (%13) kadındır. Hastaların medyan yaşı 38 (İKA : 29,5 – 50,0) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim : With the increase in the number of admissions to emergency departments, accurate medical triage to sort the severe patients who acquire immediate and intense medical care has become more crucial. Several severity scores have been developed and suggested for this purpose. In this study, correlation between trauma severity scores (GAP, RTS, EMTRAS) and short term mortality in the multiple trauma patient population is assessed and compared with the data in the literature.. Method: This study was performed at the Emergency Department of Marmara University Pendik Research and Training Hospital between November 2013 and November 2015. Data was obtained prospectively or through the patient charts in retrospective fashion regarding the principal author was either on duty or off, respectively. Patients with multitrauma, aged 16 or over, and with informed consents were included in the study. Demographic data, Glasgow Coma Scale score and data acquired for severity score assessments were recorded. Correlation between 30-day mortality rates and trauma scores was assessed. Results: 184 patients with multiple trauma were included in the study. Median age was 38 years (interquartile range : 29,50 – 50,0). 160 patients were male (87%) and 24 were female (13%). RTS and GAP scores of all 184 patients and EMTRAS scores of 144 patients were measured with the obtained data.