Multiple skleroz hastalığı ile ıl7R geni -504 (T/C), -1085 (G/T) ve -449 (A/G) promoter polimorfizmleri arasındaki ilişkinin moleküler düzeyde incelenmesi
Investigation of relationship between il7r gene -504 (T/C), -1085 (G/T) and -449 (A/G) promoter polymorphisms and multiple sclerosis at the molecular level
  1. Tez No: 449096
  2. Yazar: HASAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Multiple Skleroz, santral sinir sistemini (SSS) etkileyen myelin hasarı ve buna bağlı nörolojik bozukluklarla seyreden kronik, progresif, nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Daha önce yapılan GWAS çalışmalarında MS ilişkili olabilecek bu genetik faktörlerden birisi olarak IL7R geni polimorfizmleri öne çıkmaktadır. Ayrıca IL7R geni polimorfizmleri daha önce farklı otoimmün hastalıklarla da ilişkilendirilmiştir. Buna dayanarak yaptığımız çalışmamızda Türk popülasyonunda IL7R geni -504 (T/C), -1085 (G/T) ve -449 (A/G) promoter polimorfizmleri ile Multiple Skleroz hastalığı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 364 hasta ve 191 sağlıklı birey katılmıştır. IL7R geni promoter bölgesi biyoinformatik analizleri yapılmıştır. Üç polimorfizm bölgesi bulunmuş ve uygun primer dizayn edilip bu bölgeler PCR ile çoğaltılmıştır. -504 (T/C) polimorfizm bölgesi PCR ürünü PstI enzimi, -449 (G/A) ve -1085 (G/T) polimorfizm bölgesi PCR ürünleri ise HphI enzimi ile kesilmiş ve daha sonra da agaroz jel elektroforezi ile genotiplemesi yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17.0 programı yardımıyla Ki-Kare, Fisher Exact ve Fisher Freeman Halton testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Hastalık ve polimorfizmler arasındaki ilişki Odds Ratio ve %95 güven aralığı ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Multiple Sclerosis is a chronic progressive neurodegenerative disease which affects the central nervous system and has neurological impairment caused by damaging myelin fibers. Although etiology of disease is not known exactly, it is thought that environmental and genetic factors cause it together. Previously, some genetic factors have come prominence after GWAS studies and one of them is IL7R gene polymorphisms. Furthermore, IL7R gene polymorphisms have been associated with some autoimmune disease previously. In this study, we investigated the association between MS and IL7R gene -504 (T/C), -1085 (G/T) and -449 (A/G) promoter polymorphisms in Turkish population. Material and Methods: 364 patients and 191 healthy controls joined this study and bioinformatic analysis of IL7R gene promoter region was assessed. Three polymorphic regions were identified and appropriate primers were designed and then these regions were amplified. We used PstI enzyme for -504 (T/C) SNP and HphI enzyme for -1085 (G/T) and -449 (A/G) SNPs and then genotyped the products with agarose gel electrophoresis. For statistical analysis, Chi-Square, Fisher Exact and Fisher Freeman Halton tests were used via SPSS 17.0 statistic programme. The association between disease and genotypes was shown by Odds Ratio (OR) and 95% Confidence Interval (CI).