Tekirdağ'da kesilen sığırlara ait karkasların EUROP sınıflandırma sisteminde tanımlanması
Determination of cattle carcasses slaughtered in Tekirdag according to EUROP classification system
  1. Tez No: 449175
  2. Yazar: CENGİZHAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ'da kesilen Siyah Alaca sığırların karkasları EUROP sınıflandırma sistemine göre tanımlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini 100 erkek ve 100 dişi olmak üzere toplamda 200 adet sığır karkası oluşturmuştur. Her bir karkas da 26 morfometrik ölçü değerlendirmeye alınmıştır. Morfometrik ölçülerin hesaplanması ve karkas sınıflandırma için karkasların iç, dış ve sırt kısmından fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme yöntemiyle fotoğraflardan karkas, but, kol, but dorsal, kol dorsal alanları, dorsal kol çevreleri, dorsal boyun, MLD uzunlukları, dorsal karkas genişlikleri, karkasın but dış bükey uzunluğu, GMK ve pelvis arası ve GMK genişliği hesaplanmıştır. Karkas sınıflandırması 3 kişiden oluşan sınıflandırma jürisi ile EUROP sınıflandırma sistemine göre gerçekleştirilmiştir. Etlenme ve yağlanma durumu yanında kompaklık parametreleri hesaplanmıştır. Araştırmada Siyah Alaca ırktan dişi ve erkek sığırların karkas ağırlık ortalamaları sırasıyla 218,28±4,61, 250,24±4,34 kg bulunmuştur. Karkas uzunluk ortalamaları dişi ve erkeklerde sırasıyla 141,92, 137,15 cm but uzunluk ortalamaları 63,71, 64,74 cm (P0,05).
Özet (Çeviri)
Holstein Friesian cattle carcasses slaughtered in Tekirdağ was defined according to EUROP carcass classification system in this study. The animal material of the research were total of 200 beef carcasses from 100 male and 100 female animals. Twenty six morphometric measures were taken from each carcass. Photos were taken from internal, external and back of the carcasses for calculation of morphometric measurement. Carcass, leg, shoulder, leg-dorsal, shoulder-dorsal areas, dorsal shoulder circumferences, dorsal neck, MLD lengths, dorsal carcass widths, width of the dorsal convex from carcass, GMK and pelvis interval, GMK width were calculated using with image process analyzing. Carcass classification was carried out according to the EUROP classification system thanks to 3 classifier jury. Not only conformation and fatness status were defined but also compactness parameters were calculated. In the study, carcass weights female and male cattles from Holstein Friesian breed were found 218,28 ± 4,61 and 250,24 ± 4,34 kg, respectively.