Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak toprak özelliklerine bağlı uygun sulama yönteminin incelenmesi: Sölöz ve Heceler örneği
Investigation of suitable irrigation methods for soil properties by using geographic information systems (GIS): A case study in Soloz and Heceler
- Tez No: 449176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bitkisel üretimin arttırılmasında kullanılan en etkili girdi sulama olarak kabul edilmektedir. Ancak etkin bir sulama faaliyetini gerçekleştirebilmek için şartlara en uygun sulama yönteminin belirlenmesi çok önemlidir. Uygun sulama yöntemi seçimi ile bir yandan bitkisel üretimde maksimizasyon sağlanırken, diğer yandan su ve arazi kaynaklarının optimum kullanımına yardımcı olunur. Çalışma sırasında, sulama yönetiminin seçiminde etkili faktörler olan toprak bünyesi, infiltrasyon hızı, kullanılabilir su tutma kapasitesi, eğim gibi faktörler çalışma alanını temsil edecek şekilde 83 noktada yapılan test ve laboratuvar çalışmalarıyla belirlenmiştir. Her bir faktöre ait veriler ArcGIS programına girilerek veri katmanları oluşturulmuştur. ArcGIS programında noktasal veriler entegre enterpolasyon yöntemi olan IDW ile alansal forma çevrilmiştir. Bu noktada her bir kriterin, farklı sulama yöntemleri için ayrı ayrı sınır değerleri dikkate alınarak, uygun sulama alanları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda proje alanı içerisinde yer alan her bir parsele ait en uygun sulama yönteminin seçilebileceği tematik haritalar sulama projecilerine ve bölge çiftçilerinin hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most effective input to increase crop production is accepted as irrigation. However, it is very important to determine the most suitable irrigation method in order to be able to carry out effective irrigation activities. With accurate choice of irrigation method, while on the one hand, maximization is achieved in plant production, on the other hand, help to optimize the use of water and land resources. During the study, soil factors that affecting to selection of suitable irrigation methods such as, infiltration rate, available water-holding capacity, soil texture and slope are determined by tests and laboratory studies from 83 points to represent the project area. Data for each factor were entered into the ArcGIS program and data layers were created. Point data are transformed into spatial form by IDW interpolation method in ArcGIS program. At this point, appropriate irrigation areas have been determined for different irrigation methods, taking into account the limit values for each criterion. Thematic maps in which can selectable the most appropriate irrigation method for each parcel located within the project area will present to irrigation management and regional farmers.