Dumanlı dağları (Refahiye–Erzincan) florası
Flora of Dumanli mountain (Refahiye-Erzincan)
  1. Tez No: 449202
  2. Yazar: İBRAHİM ONKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Coğrafya, Biology, Botany, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Dumanlı Dağları (Refahiye-Erzincan)'nın Florası araştırılmıştır. Çalışma alanı Avrupa-Sibirya ve İran-Turan fitocoğrafik bölgelerinin kesişiminde, Anadolu çaprazının geçiş noktası üzerinde ve B7 karesi içinde yer almaktadır. Arazi çalışmaları sırasında toplam 950 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma sonunda, Dumanlı Dağları'nda 60 familya'ya ait 245 cins'e bağlı toplam 399 doğal tür ve 234 tür altı takson olmak üzere toplam 633 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. 60 familyadan 1'i Pteridophyta, 59'u Spermatophyta bölümünde yer almaktadır. Spermatophyta bölümüne dahil olan familyalardan 2'si Gymnospermae, 57'si Angiospermae sınıfına aittir. Angiospermae sınıfına dahil olan familyalardan 47 (% 78,33)'si Dicotyledoneae, 10 (% 16.66)'u Monocotyledoneae sınıfında yer almaktadır. Belirlenen türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı: İran-Turan 155 (% 24,48), Avrupa-Sibirya 96 (% 15,16), Akdeniz 57 (% 9,004) ve Bilinmeyenler 325 (% 51,34)'dir. Taksonların 114'ü endemik olup endemizm oranı % 18,009'dur. B7 karesi için yeni kayıt takson sayısı ise 190 (% 29,09)'dır. En çok takson ihtiva eden 3 familyanın ve cinsin sırası şöyledir; Familyalar: Asteraceae 75 (% 11,84), Fabaceae 57 (% 9,004) ve Caryophyllaceae 53 (% 8,37) 'dır. Cinsler: Silene L. 26 (% 4,10), Astragalus L. 12 (% 1,89) ve Alyssum L. 11 (% 1,73) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this research Dumanlı Mountain's flora was studied. Study area is at the cross of Europa-Siberia and Iran-Touran phytogeographical areas and in B7 square. In field studies, 950 plant specimens were collected. At the end of the study, 633 taxa, which are belong to 60 families, 245 genera of 399 species and 234 subspecies were found. One of families is belong to Pteridophyta division others are belong to Spermatophyta division. 2 families which are belong to Spermatophyta division are belong to Gymnospermae subdivision and 57 of them are belong to Angiospermae subdivision. 47 of families (78,33 %) which are belong to Dicotyledoneae and 10 of families (16,66 %) which are belong to Monocotyledoneae classes in Angiospermae phylum. Dispersion of these plants as to phytogeographic areas are Irana-Touranian 155 (24,48 %), Euro-Siberian 96 (15,16 %), Mediterranean 7 (9,004 %) and unknown species 325 (51,34 %). 114 species are endemic and the rate of endemism is 18,009 %. 190 (29.09 %) Species are new record for B7 square. Three families and three genera which include the most taxon number respectively are; Asteraceae 75 (% 11,84), Fabaceae 57 (9,004 %) and Caryophyllaceae 53 (8,37 %) families and Silene L. 26 (4,10 %), Astragalus L. 12 (1,89 %) and Alyssum L. 11 (1,73 %) genera.