Drosophila melanogaster'de ZnOTiO2 nanokompozitinin in vivo toksik potansiyeline karşı oleuropein'in kullanılması
Use of oleuropein against the in vivo toxic potential of ZnOTiO2 nanocomposite on Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 449209
  2. Yazar: TUĞBA ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ALTUN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin hemen her alanında kullanılan nanopartiküllerin sağlığa etkileri son yıllarda dünya genelinde endişe yaratmakta ve bu durum hızla dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ZnOTiO2 nanokompozitinin D. melanogaster'in ömür uzunluğu, yaşama yüzdesi ve yavru birey sayısı üzerine olan olası toksik etkilerini ve bu etkilerin giderilebilmesinde zeytin yaprağından elde edilen ve güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğu bilinen Oleuropein'in (OLE) koruyucu rolünü araştırmaktır. Çalışmalarımız sonucunda, ZnOTiO2 nanokompozitinin, konsantrasyon artışına paralel olarak hem dişi hem de erkek bireylerin ömür uzunluğu, larvaların hayatta kalma oranları ve ergin bireylerin yavru döl sayısı üzerinde kontrol grubuna göre düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ZnOTiO2+OLE uygulama gruplarına ait değerlerin ise kontrole yaklaştığı görülmüştür. Elde edilen tüm sonuçlar Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 15.0 paket programı kullanılarak varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
In recent years, the health effects of nanoparticles used in almost every area of technology raises the concerns worldwide and this situation quickly attracts attention. The aim of this study was to assess the possible toxic effects of ZnOTiO2 nanocomposite on Drosophila melanogaster's longevity, survival percentage, and number of offsprings and to investigate the protective role of Oleuropein (OLE), a powerful antioxidant obtained from olive leaves on them. Herein this study, it was investigated that in parellel with the increase in the ZnOTiO2 nanocomposite concentration, both female and male population, survival rate of larvaes, and number of offsprings decreaesed over the control group. It has been also seen that the obtained values from ZnOTiO2+OLE application groups are closer to the control group. The results from our study were evaluated by using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 15.0 software variance analysis (ANOVA) (p< 0,05).