Agile software development project evaluation by using the partial least squares-structural equation modeling (PLS-SEM) approach in the view of critical success indicators' success research
Kısmi en küçük kareler–yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanarak çevik yazılım geliştirme projelerinde kritik başarı faktörlerinin başarı analizi
  1. Tez No: 449229
  2. Yazar: ŞENAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA, PROF. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda yükselen bir eğilim olarak talep gören Çevik Yazılım Geliştirme Sürecinin başarı kriterleri belirlenmiş ve bu kriterlerin etkileri Kısmi En Küçük Kareler – Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Çevik Yazılım Geliştirme Süreçlerinin başarı faktörlerini açıklamak üzere belirlenmiş olan kriterler beş temel başlıkta toplanmış ve bunlar ana kriterler olarak değerlendirilmiştir. Bu ana kriterleri oluşturan alt kriterler belirlenmiş ve bu alt kriterler ayrıntılandırılarak detay kriterlere bölünmüş ve herbiri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu detay kriterlerin Çevik Yazılım Geliştirme Süreçleri üzerindeki etkisi ve uygulanan projenin başarısına katkıları hakkında veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Yazılım geliştirme ve Çevik Yazılım Geliştirme Süreci konularında bilgili, farklı rollerde ve tecrübe seviyelerinde olan mühendislerin fikirleri alınmıştır. Analiz aşamasında, anket sorularına verilmiş olan cevaplar detay kriterlerle eşleştirilmiş ve Kısmi En Küçük Kareler – Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi ile uygun bir modele uygulanmıştır. Bu model üzerinden alınan sonuçlar ile Çevik Yazılım Geliştirme Süreçlerinde belirlenmiş olan detay kriterlerin etkileri saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, who has a rising trend in recent years, Agile Software Development Process has been analyzed by means of Success Criterias and the effects of those criterias have been determined by using Partial Least Squares - Structural Equation Modeling (PLS-SEM) methodology. Success Criterias for Agile Software Development Process (ASDP) are grouped into five main categories and considered as the“main criterias”. Each Main criteria composed of few“sub-criterias”and each sub-criterias also composed of more than one“detail criterias”which are all evaluated separately. To collect data on each of the detail criterias of Agile Software Development Process the survey method has been used. The effect of each detail criterias on the success of a Project which is developed by applying Agile Software Development Process is measured with the answers gathered from this survey. Participants of the survey have different roles and levels of experience both on software development generally and specifically on agile software development and process. In Analysis Phase, all answers were mapped to the detailed criterias and applied into a model which is developed by using PLS - SEM method. With the results gathered by running this model, the effects of each sub criterias that are mapped to one of the main criterias of ASDP have been determined and evaluated.