Türk makam müziği usulleri için interaktif eğitim aracı
An interactive training tool for usul of Turkish makam music
  1. Tez No: 449244
  2. Yazar: BURAK UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknolojiden neredeyse her alanda süreç iyileştirmeleri, veri takibi, otomasyon vb. amaçlarla yararlanılmaktadır. Müzik ve eğitim de bu alanların başta gelenlerindendir. Teknoloji ve eğitim, birbirinin gelişimini destekleyen ve bu gelişimden yarar sağlayan iki alandır. Eğitimin temel gereksinimlerden biri olması sebebiyle, eğitimde teknolojik araçların kullanılması geçmişte de gündemde yer alan bir konu olmuştur ve her zaman üst sıralarda kalacak gibi görünmektedir. Teknolojiyle iç içe olan bir başka alan ise müziktir. Teknoloji ve müzik dendiğinde akla ilk gelen başlıklar daha çok enstrüman üretimi ve prodüksiyon alanlarıyla ilgili olmaktadır. Teknolojinin eğitim ve müzikle bu derece iç içe olması, bu üç başlığın kesişim kümesinde bazı araştırma fırsatları sunmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde ise, ses sinyali işleme teknolojilerinden yararlanarak müzik eğitimi süreciyle ilgili bir çalışma tasarlanmıştır. Çalışma dâhilinde, veri olarak temelde Türk makam müziği usullerinin kullanıldığı bir ritim eğitim aracı tasarımı planlanmıştır. Planlanan araç usta ve öğrencinin birlikte yürüttüğü eğitim sürecinde bir destek elemanı olarak kullanılabileceği gibi, öğrencinin planlı şekilde ve geribildirim alarak egzersiz yapabilmesine de olanak sağlayacaktır. Çalışma dâhilinde, doğruluğu algısal olarak ölçümlenmekte olan ritim benzerliği için ölçütler belirlenmesi, bu ölçütlere uygun ölçümleme prosedürünün geliştirilmesi, bu sürecin yapılacak testlerle iyileştirilmesi, eğitim aracında kullanılacak verinin hazırlanması, bilgisayarda kullanılabilecek bir arayüz geliştirilmesi, basit bir eğitim sürecinin planlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the favor of technological improvements, there have been great progress almost in every field such as process enhancements, data tracking, automation etc. Music and education are in the top areas took advantage of these improvements. Technology and education are two fields that support and benefit from each other. Because education is a fundamental necessity, use of technology in education has always been a hot topic and probably it forever will be so. Another area well connected to technology is music. When the topic is music and technology, instrument design and production are the first work fields that come to mind. Technology's being very connected to the fields of education and music provides some research opportunities at the intersection of these areas. In this master's thesis, a study has been designed related to music education process by taking advantage of audio signal processing techniques. To acquire this, designing an interactive rhythm education tool specially targeting the Turkish makam music has was decided. The tool has been planned to be used during the education sessions between the master of the music and the student as well as self-tutoring sessions including the student herself. An important feature of the tool was planned to be providing feedback to the student about her performance. Considering these, the research topics in this study are planned as: to define criteria for measuring rhythm similarity which is generally evaluated perceptually, to define a measurement process according to the criteria defined, to validate this process by conducting experiments, to gather data to be used in the tutoring tool and to define novel education process by using the method and data emerged in this study.