Makam müzikleri için etkileşimli eğitim sistemi
Interactive music tuition system for makam music cultures
- Tez No: 449245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Müzik eğitim sistemi kullanıcıların müzik icralarını geliştirmeye yardımcı olan bir araçtır. Bu çalışma, yalnızca Türk Müziği değil, Arap ve İran müziği gibi diğer makam müzikleri özelinde de bilgisayar destekli etkileşimli eğitim sistemi yazmayı amaçlamaktadır. Bu araç kapsamlı bir öğretim sistemi olmaktan çok, kullanıcıların kendi seçtiği üstatlara ait kayıtlarla çalışma ve pratik yapma olanağı tanımaktadır. Sistem; referans kayıt ve kullanıcının çaldığı arasında gerçek zamanlı karşılaştırma yapan, bunu görsel bir sonuç olarak veren ve aynı zamanda perde analizi yapan küçük araçlar içerecektir. Bununla birlikte her müzik kültürü kendine has ritmik, melodik ve tınısal özellikler ile problem tanımları barındırmaktadır. Türk makam müziği ve diğer geleneksel müzik kayıtları için hesaplamalı analizler yapılmak istendiğinde çoğunlukla tercih edilen yol, bu kültürlere özgü çözümler ve teknolojiler üretmektir. Daha önceki çalışmalarda Türk makam müziği kayıtları için entonasyon analizi yapabilen araçlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada ise müzisyenlere ve müzikologlara yönelik hazırlanmış, ortak özellikler barındıran diğer makam kültürleri için de kullanılabilecek etkileşimli müzik analiz aracı tasarlanmıştır. Ayrıca, gerekli bilgiler sağlandığında bu aracın Türk makam müziği ve benzer kültürler için nasıl kullanılabileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
A music tuition system is a tool that helps users to improve their skills to perform music. This thesis aims at developing a computer based interactive tuition system specifically for Turkish music. The tuition system will not be a comprehensive educational system but is limited to the implementation of a system that helps the user to learn from a recording uploaded by the user. This involves implementation of pitch analysis and visualization tools that can work real-time and provide a visual feedback to the user for comparison of the user input signal and the reference recording. On the other hand, each traditional music culture has unique rhythmic, melodic and timbral features and also problem definitions. Therefore, computational analysis of Turkish makam music and other traditional music recordings often requires culture-specific technologies and solutions. Previous studies aimed that developing analysis tools for Turkish makam music recordings. In this study an interactive intonation analysis tools is presented that can be used for both Turkish makam music and other traditional music recordings, which shares similar features. In addition, it is demonstrated that how to use this tool effectively once the user supplies the required settings.