Kocaeli ili ev tozu örneklerinde kalıcı organik kirleticilerin seviyeleri ve maruziyetlerinin değerlendirilmesi
Assesment of human exposure to persistent organic polutants and levels in indoor dusts in Kocaeli
- Tez No: 449262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİHRİBAN CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Kocaeli şehrinde ev tozlarında biriken lipofilik endokrin bozucular olarak tanımlanan PoliBromluDifenil eter (PBDE) ve kanserojen-mutajen etkisi bulunan Poli Aromatik Hidrokarbon (PAH) izomerlerinin derişimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kış mevsimi döneminde gerçekleştirilen çalışmada Kocaeli ilinde 40 ayrı lokasyonda oturan gönüllüler bulunmuş ve evlerden iç ortam tozları toplanmıştır. Labaratuvara getirilen örnekler 100 μm partikül boyutunda elenmiş ve yabancı maddelerden arındırılarak ektraksiyon ve önzengileştirme işlemine kadar -20 derecede derin dondurucuda bekletilmiştir. Örneklere sırasıyla; ektraksiyon, ön zenginleştirme, temizleme ve son zenginleştirme işlemleri uygulanmıştır. İşlenen örneklerin analizi GC-MS cihazında yapılmıştır. Ayrıca ziyaretler sırasında evlerin fiziksel özelliklerini belirlemek ve olası kirletici kaynaklarını istatistik korelasyonlarla tahmin etmek için anket çalışması uygulanmıştır. Ölçümler sonucunda evlerde ölçülen PBDE kirleticileri arasında en yüksek seviyeye sahip PBDE izomerinin PBDE-209 olduğu tespit edilmiştir. Evlerin yola yakınlığı ve lokasyonu ile PBDE kirletici seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the levels of PBDE as known as lipophilic endocrine disruptors and PAH isomers (having carcinogenic & mutagenic impacts) adosrbed on indoor dusts in homes located at Kocaeli province. Within the scope of the study, 40 houses of participants who volunteered for the study in 40 different locations were visited for sampling and dust samples were collected from household during one winter period. Samples sieved through 100 μm mesh. All undisred materials, hair and debris were removed from the samples and stored in -20 degree until extraction. The extraction procedurefollowed by preenrinhment, clean-up and final enrichment respectively. Samples were analyzed with GC-MS instrument. Participants questionnaried for to obtain household characteristics and possible sources. The highest PBDE concentration was observed in PBDE 209 isomer. House location and closeness to the road are not significantly correlated.