Streptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda gilaburu (Viburnum opulus l.) nun antioksidatif metabolizma üzerine etkisi
Effect of gilaburu (Viburnum opulus l.) on anti oxidative metabolism in experimental diabetic induced rats through the use of speptozosin
- Tez No: 513651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN EKİCİ, PROF. DR. ENDER YARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Streptozotosin (STZ) antineoplastik ve diyabetojenik özelliği olan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Streptozotosin, pankreasta bulunan ve insülin üreten β- hücrelerinde hasar oluşturarak bu hücrelerin insülin üretme kapasitesinde azalma ve oksidatif stres yolu ile hiperglisemik bir durumun ortaya çıkmasına sebep olan diyabetojenik bir ajandır. Oksidatif bir stres hastalığı olan diyabet antioksidan aktiviteye sahip bileşiklerin diyabet tedavisinde olumlu etkileri olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda gilaburuda bulunan bileşiklerin antioksidan aktiviteye sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmanın amacı, streptozotosin ile diyabet oluşturulan ratlarda gilaburunun antioksidatif metabolizma üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 8-10 haftalık 40 adet erkek Wistar albino rat 10 adetten oluşan 4 gruba ayrıldı. Kontrol (K) grubu deneme boyunca standart yem ve suyla beslendi ve çalışmanın 3. gününde intraperitoneal enjeksiyonla fosfat-sitrat tamponu verildi. Diyabet grubuna ise çalışmanın 3. gününde 65 mg/kg dozunda streptozotosin fosfat-sitrat tamponunda çözülerek intraperitoneal enjeksiyonla verildi. Gilaburu grubuna çalışmanın 6. gününden itibaren 15 gün boyunca 100 mg/kg dozda gilaburu ağızdan gavajla verildi. Diyabet + Gilaburu (STZ+G) grubuna çalışmanın 3. gününde 65 mg/kg dozunda streptozotosin fosfat-sitrat tamponunda çözülerek intraperitoneal enjeksiyonla verildi. STZ enjeksiyonunu takiben 72 saat sonra, açlık kan şekerinin ölçülmesi için ratlardan kuyruk veninden alınan kan örneği ile glukoz ölçümleri yapılıp 200 mg/dl veya üstü sıçanlar diyabetik kabul edildi. Diyabet oluşumunu takiben ratlar tek tek kafeslerde tutulup 15 gün boyunca 100 mg/kg dozda gilaburu ağızdan gavajla verildi. Çalışma süresinin sonunda tüm gruplardan EDTA'lı tüplere alınan kan numuneleri santrifüj edilerek MDA (malondialdehit), SOD (süperoksit dismutaz) ve CAT (katalaz) analizleri yapıldı. Yapılan analiz sonucunda kontrol, diyabet, gilaburu ve diyabet+gilaburu gruplarının CAT değerleri sırasıyla; 62,79±11,42 k/gHb; 32,10±8,81 k/gHb; 38,61±20,62 k/gHb; 21,73±21,40 k/gHb; SOD değerleri sırasıyla; 127,89±28,78 U/gHb; 168,58±41,84 U/gHb; 157,09±32,71 U/gHb; 125,27±12,13 U/gHb; MDA değerleri sırasıyla; 1,31±0,28 μmol/L; 1,39±0,59 μmol/L; 1,34±0,14 μmol/L; 1,11±0,10 μmol/L olarak tespit edildi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ülkemizde yaygın olarak kullanılan gilaburunun alternatif tıp başta olmak üzere halk arasındaki kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Streptozotocin (STZ) which has antineoplastic and diabetogenic properties is an large spectrum antibiotic. Streptozotocin is a diabetogenic agent that causes a hyperglycemic situation due to oxidative stress and decreasing the capability of oxygen production properties of β-cells by creating damage on B-cells which produced inculin and located in pancreas. There can be possitive effects of the antioxidant compounds on diabetic which is an oxidative stress disease. In the studies it is revealed that compounds of gilaburu have antioxidative properties. The aim of this study is investigation of the effects of gilaburu on the antioxidative metabolism in experimental diabetic rats with streptozotocin. For this purpose, 40 male Wistar albino rats (8-10 weeks old) were divided into 4 groups of 10 rats. The control group (K) was fed with standard feed and water throughout the experiment and on the third day of the study, phosphate-citrate buffer was administered intraperitoneally. Diabetes mellitus group was given intraperitoneal injection by dissolving streptozotocin at 65 mg/kg in the phosphate-citrate buffer on the third day of the study. Gilaburu group was given gilabur with oral gavage at a dose of 100 mg / kg for 15 days from the 6th day of the study. Streptozotocin at 65 mg / kg was given in intraperitoneal injection by dissolving in phosphate-citrate buffer on day 3 of studying with diabetes + Gilaburu (STZ + G) group. 72 hours after the injection of STZ, blood samples taken from the tail vein and glucose measurements were taken from rats to measure fasting blood glucose, and rats at 200 mg/dl or more were considered diabetic. Following the formation of diabetes, the rats were kept in individual cages and given Gilaburu oral gavage at a dose of 100 mg/kg for 15 days. At the end of the study period, MDA (malondialdehyde), SOD (superoxide dismutase) and CAT (catalase) analyzes were performed by centrifuging the tubes from all groups with EDTA tubes. As a result of analysis, the values of CAT in blood were detected as 62,79±11,42 k/gHb; 32,10±8,81 k/gHb; 38,61±20,62 k/gHb; 21,73±21,40 k/gHb for control, diabetes, gilburu and diabetes + gilaburu groups respectively, the values of SOD in blood were detected as 127,89±28,78 U/gHb; 168,58±41,84 U/gHb; 157,09±32,71 U/gHb; 125,27±12,13 U/gHb for control, diabetes, gilburu and diabetes + gilaburu groups respectively, the values of CAT in blood were detected as 1,31±0,28 μmol/L; 1,39±0,59 μmol/L; 1,34±0,14 μmol/L; 1,11±0,10 μmol/L for control, diabetes, gilburu and diabetes + gilaburu groups respectively. The results of this study support the use of gilaburu, which is widely used in our country, among the public, especially in alternative medicine.