Streptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda kromun biyokimyasal etkileri
The biochemical effects of dietary chromium in experimental diabetic rats with streptozotocin
  1. Tez No: 242589
  2. Yazar: OLGA BÜYÜKLEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diabetes Mellitus tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalıktır. Değişik sebeplere bağlı ve değişik komplikasyonlara yol açan, heterojen bir grup karmaşık metabolik bozukluktur. İnsülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasında bozukluklara yol açar.Karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmalarında önemli fonksiyonları olan krom, memeliler için temel besin maddelerinden biridir. İn vitro çalışmalar göstermiştir ki krom pikolinat (CrPic), insüline duyarlı hücre membranlarında etki göstererek insülin etkinliğini reseptör düzeyinde arttırmaktadır. Yapılan bu çalışmada deneysel olarak streptozotosinle Tip 1 diyabet oluşturulan ratlarda krom pikolinatın bu etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla serum glikoz, paraoksonaz düzeyleri ve serum lipid profili incelenmiştir. Kan şeker düzeyindeki değişimlerle diyabet tanısı konularak, serum insülin ve kanda HbA1C miktarlarına da bakılmıştır.Çalışmada hayvan materyali olarak 30 erkek Wistar Albino rat kullanılmış ve 4 gruba ayrılmıştır (Kontrol, diyabet, diyabet+krom ve krom) Tüm gruplar 5 haftalık deneme boyunca standart yem ve suyla beslenmişlerdir. Diyabet ve diyabet+krom grubundaki ratların her birine diyabet oluşturulmak üzere (65 mg/kg) tek doz STZ intraperitonal uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is the most common endocrin disease in the world. It is a heterogeneus group of complicated disorder that depends on several reasons and that causes various complications. It causes defects on metabolism of carbohydrate and lipid with the lack of insülin hormon secretion and/or absolute or relative ineffectiveness of insülin.Chromium is the main dietary supplement for mammals which has important functions at carbohydrate and lipid metabolisms. In vitro study findings show that chromium picolinate (CrPic) may improve insülin sensivity by enhancing intracelluler insülin receptor.In this study we investigated this effect of chromium picolinate at experimental diabetic rats with streptozotocin.With this purpose serum glucose, paraoxonase and serum lipid profile is examined. Diagnosis of diabetes is defined with the variation of the blood sugar and levels of serum insülin and HbA1C is examined.In the study we used 30 male Wistar Albino rats and they were divided into 4 groups (control, diabet, diabet+chromium and chromium) All rats were fed with standart rodent feed throughout the study. Diabet and diabet+chromium group were injected intraperitoneally with streptozotocin (STZ, 65 mg/kg). After diabet is formed CrPic was added to the drinking water of the chromium and diabet+chromium group at a concentration of 80 µg/kg body weight per day for 35 days.At the end of the study, blood glucose levels of control group was 71.1±3.5; diabet group 390±6.1; diabet+chromium group 363.2±23.7; and the chromium group was 78.7±2.1 mg/dl.