Otbiçenlerden Egaenus convexus (Koch, 1835) ve Odiellus lendli (Sorensen, 1894)'de vücut morfolojisi
Body morphlogy of opiliones Egaenus convexus (Koch, 1835) and Odiellus lendli (Sorensen, 1894)
- Tez No: 449267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÇORAK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Otbiçenlerin sınıflandırılmasında morfolojik karakterler çok önemlidir. Tür teşhisinde önemli sistematik ve taksonomik karakterlerin tanımlanması için mikroskobik çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada otbiçenleri diğer araknitlerden ayıran ve sınıflandırılmalarında önemli morfolojik karakterler olan keliser, pedipalp, vücut morfolojisi, ikinci bacaklar ve penis iki ayrı türde ele alınmış, bunların detaylı morfolojileri tanımlanmıştır. Keliserlerin genel yapısı, üzerinde yer alan ventral spur ve duyusal kıl yapılarının morfolojileri ve bunların olası fonksiyonları incelenmiştir. Bacak segmentlerinin morfolojileri, buradaki tüberkül yapıları, duyu reseptörü morfolojileri ve tırnak morfolojisi incelenmiştir. Pedipalp morfolojik yapısı, üzerinde yer alan tüberkül morfolojileri, duyu reseptörü morfolojileri ve tırnak morfolojisi incelenmiştir. Vücut dorsalinde yer alan tüberkül morfolojileri ve duyu reseptörü morfolojileri incelenmiştir. Penis morfolojisi incelenmiştir. Bu çalışmada Phalangidae familyasına ait otbiçenlerden Egaenus convexus (Koch,1835) ve Odiellus lendli (Sorensen, 1894) türlerinin keliser, pedipalp, bacak, penis ve vücut morfolojileri taramalı elektron mikroskop (SEM) kullanılarak çalışılmış ve tür teşhisinde önemli olan yapıların taksonomik detayları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Morphological charecteristics are crucial in classification of opiliones. Microscobic examination is imperative in order to identify significant systematical and taxonomical charecteristics of specieses of opiliones. In the present study, two specieses of opiliones were inspected with respect to their morphological charecteristics such as chelicerae, pedipalp, body morphlogy, ll. leg and penis. Morphological structure of ventral spur and sensilla located on general chelicerae segment. Morphological structure of tuberculate structures, sensilla and claw located on both leg and pedipalp segments are also inspected. In addition, morphological structures of tuberculate and sensilla located on body dorsal line, and penis are also examined. In this study, morphological charecteristics of two members of Phalangidae familia; Egaenus convexus (Koch, 1835), Odiellus lendli (Sorensen, 1894) were examined using scanning electron microscope.