Hyphantria cunea L. (Lepidoptera:Arctiidae) larvalarına bazı sekonder maddelerin ve ağır metallerin birlikte etkisi
The sinergistic effect of some secondary compounds and heavy metals on Hyphantria cunea L. (Lepidoptera:Arctiidae) larvae
  1. Tez No: 449268
  2. Yazar: ELİF FATMA TOPKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Hyphantria cunea'nın birinci neslinin son larva evresine sekonder maddelerden tanik asit ve gallik asidin, ağır metallerden ise demir, çinko, bakır, nikel ve kobaltın toplam besin tüketim miktarı, pupa ağırlığı, pupa protein ve lipit miktarı ve gelişim süresi üzerine olan birlikte etkisini araştırmaktır. Bunun için kontrol besinine kuru ağırlığın % 2.5, % 5 ve % 7.5'lik konsantrasyonlarında tanik asit ve gallik asit katılarak 6 besin hazırlanmıştır. % 4, % 8 ve % 12 konsantrasyonlarında nikel, çinko, bakır, kobalt ve demir çözeltileri hazırlanılarak 15 besin yapılmıştır. Tanik asit ve gallik asidin her birinin % 5'lik konsantrasyonlarına ağır metallerin % 8'lik çözeltileri ilave edilerek 10 besin hazırlanmıştır. Lipit miktarının belirlenmesinde kloroform kullanılmıştır. Protein analizi semi-mikro Kjeldahl metodu ile Kjeltec Auto 1030 analizörü (Tecator, Sweden) ile yapılmıştır. Tüm analizler ANOVA-Dunnet testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was research the co-effects of tannic acid and gallic acid, which are secondary materials, and iron, zinc, copper, nickel and cobalt, which are heavy metals, on the total diet consumption amount, pupal weight, pupal protein and lipid amount and development time in the last instar of first generation of Hyphantria cunea. To this end, 2.5%, 5% and 7.5% concentrations of tannic acid and gallic acid were added to the dry weight of control diet and 6 artificial diets were prepared. 15 artificial diets were made by preparing 4%, 8% and 12% concentrations of nickel, zinc, copper, cobalt and iron solutions. 10 artificial diets were prepared by adding 8% solutions of heavy metals to 5% concentrations of tannic acid and gallic acid. Chloroform was used to find out the lipid amount. Protein analysis was conducted with semi-micro Kjeldahl method and Kjeltec Auto 1030 analyzer (Tecator, Sweden). All the analyses were determined with ANOVA-Dunnet test. With the increasing concentrations of tannic acid addition to the control diet, a decrease was found in total diet consumption amount, pupal weight, pupal protein and lipid amount.