Üniversite öğrencilerinin sosyal ağlara ilişkin tutumlarının suç ve suçla mücadele açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the crime and crime prevention, multicultural perspective of the university students' attitudes to social networking
  1. Tez No: 449274
  2. Yazar: EMRE CİHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Sosyoloji, Forensic Medicine, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tüm dünyada sosyal ağların hayatımıza girmesi ile yaşanan hızlı sosyal değişim sürecinin, aynı boyutlarda suçluluk alanında da yaşandığı görülmektedir. Mevcut istatistikler genel olarak, suç ve suçluluğun, dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de bir artış eğilimi içinde olduğunu göstermektedir. Sosyal ağların zaman ve mekan ayrımını minimize etmesiyle birlikte, suçlulukta görülen değişimler, yalnızca rakamsal ölçekte olmamış, değişen sosyal ve kültürel şartlar, farklı suç türlerini de beraberinde getirmiştir. Tez çalışması ile üniversite öğrencilerinin sosyal ağ kullanımı ve sosyal ağlarda suçla karşılaşma durumları ele alınarak, analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin, sosyo-demografik değişkenlerle birlikte analiz edilerek ortaya konmasını amaçlamıştır. Tez çalışması, sosyal ağlarda suç kavramını ele alacak bir çalışma olmasından dolayı, özellikle adli bilimler literatürüne, kuramsal ve ampirik olarak katkı yapmış olacaktır. Tez çalışmasında yapılan uygulamalı anket ve literatür çalışmasıyla birlikte, elde edilen bilgilerin analiz edilmesi bakımından tanımlayıcı/keşfedici sınıfından bir yöntem kullanmıştır. Değerlendirme için literatürde yapılan bazı çalışmalardan yararlanılarak elde edilen bir anket formu hazırlanmıştır. Anket çalışması ile sosyo-demografik ve sosyo-kültürel olarak farklılıklar taşıyan Diyarbakır ilinde bulunan“Dicle Üniversitesi”ile Samsun ilinde bulunan“19 Mayıs Üniversitesi”öğrencilerinin sosyal ağ kullanım alışkanlıkları ve suç algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Belirtilen üniversitelerin seçilmiş olması, aynı zamanda araştırmanın kısıtını oluşturmaktadır. Anket çalışmasında elde edilen nicel veriler ise SPSS 16.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler, suç kavramının sosyal ağdaki etkisi ve sosyal ağda işlenen suçlara ilişkin kanunların yeterliliğine olan inanç ile mağdurların suça verdikleri tepkiler açısından bilgi vermektedir. Böylelikle tez çalışması ile sosyal ağdaki suç kavramının, adli bilimler açısından incelenerek, suç sorununun kökeninin belirlenmesi ve ilgili makamlar tarafından yapılan önleyici ve adli hizmetlerde alınacak tedbirler için fikir verdiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With all of the social networks coming into our world, rapid social change has increased to the same extent as the crime rate on the internet. Current statistics show that crime and criminality have a tendency to increase in Turkey as well as around the world. Social networks have minimised the differences between time and place. The changes in criminality are not only statistical but such social and cultural conditions have also brought different types of crimes along with them. In this thesis study, the usage of social networks by university students and the crimes they have faced through social networks have been analysed. The results of the study aim to be analysed via socio-demographic variables. This thesis study will be contributing to the forensic science literature both theoretically and empirically due to the fact that it involves crime concept on social networks. This thesis study use descriptive/exploratory research methods to analyse the results through surveys and literature review. A survey has been created through some research studies from the literature for the evaluation of the results. Through the survey, both ''Dicle University' (Diyarbakır) students' and '19 Mayıs University' (Samsun) students' social networking habits, as well as their crime perceptions have been identified both socio-demographically and socio-culturally. The selected universities determine the extent of the research study. The results of the survey have been analysed quantitatively through the SPSS 16.0 program. The results obtained from the research provide information on the belief in the adequacy of the law on the crime concept in the social network and on the crime committed in the social network and the reactions of the victims. Thus, the concept of crime in the social network is examined from the perspective of forensic science, and it is evaluated that it determines the origin of the crime problem and gives suggestions for measures to be taken in preventive and judicial services by the relevant authorities.