Üniversite öğrencilerinin satın alma tarzları ile sanal mağazalara yönelik tutumları arasındaki ilişkileri
The relationships between university students purchase style and attitudes towards the virtual stores
- Tez No: 326957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüketici satın alma davranışı, karmaşık ve değişken bir süreçtir. Pazarlara en uygun ürünleri sunmak, tüketici tatminini sağlamak ve dolayısıyla kâr elde ederek rekabete karşı koyabilmek için işletmelerin üzerinde durması gereken önemli konulardan birisidir. Tüketici, satın alma eylemini gerçekleştirirken birçok iç ve dış faktörün etkisiyle karar verme aşamasına gelir. Tüketicinin satın alma şekli ve seçtiği yöntem kendine has bir tarz geliştirmesini sağlar. Geliştirilen bu tarz, tüketicinin temel satın alma kararına yönelik tutumlarını açıklar.Günümüz pazarlarında görülen değişimlerden birisi sana mağazalarındaki yoğun ilgidir. Tüketiciler geleneksel alışveriş yanında hızlı,kolay ve eğlenceli alışveriş imkânları sunan sanal mağazaları tercih etmektedirler. Bu tez çalışmasında tüketicilerin alışveriş sitelerine yönelik tutumları ve sanal mağazalardan alışverişleri ile satın alma tarzları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre satın alma tarzı ile sanal mağazaları yönelik tutum arasında ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Consumer purchase behavior is a complex and variable process. Offering the most suitable products, securing the consumer satisfaction and therefore obtaining profits for enterprise to withstand in market competition is one of the important issues that need to considered as enterprise's high priorities. The consumer performs the action of the purchase decision making process due to many internal and external factors. The manner and choice of consumers purchase method allows the consumers to develop a unique style. This Developed style explains the consumers' attitudes towards basic purchase decision.One of the changes seen in today's markets is intense interest toward virtual stores. In addition to the traditional shopping, Consumers prefer the fast and easy, and fun opportunities offered by virtual stores .This study analyzes, the consumers' attitudes towards shopping sites and the relationship between modes of acquisition and exchange through virtual stores.. According to the result of the survey there is a meaningful relationship between attitudes toward virtual stores and purchase method.