Structural analysis of buildings with horizontal and vertical irregularities
Yatay ve düşey süreksizliğe sahip binaların yapısal analizi
  1. Tez No: 449320
  2. Yazar: BURHAN DUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Topografik ve jeolojik özelliklerinden dolayı, Türkiye sık sık doğal afetlerle karşı karşıyadır. Aktif fay hatları ile çevrili olduğu için yüksek depremselliğe sahip bir ülke olan Turkiye'de, 1940'dan beri 9 farklı deprem şartnamesi yürürlülüğe girmiştir. Büyük depremler, mühendislik ve yapı malzemeleri alanındaki ilerlemeler sonucunda ―Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik‖ 2007 yılında yürürlülüğe girmiş olup o zamandan beri de uygulanmaktadır. Bu tezde, 2007 Teknik Şartnamesinin 2.3 nolu başlıklı maddesinde açıklanan ―Düzensiz Binalar‖ detaylı bir şekilde incelenilecek ve depremin günlük yaşamın bir parçası olduğu Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki teknik yönetmeliklerle karşılaştırılacaktır. Bu yönetmelikleri karşılaştırmak için iki farklı kat planına sahip binalar PROBINA ve ETABS ticari yazılım paketleri kullanılarak analiz edilecektir. Türk deprem yönetmeliğindeki mevcut sınırlamalar ve yönetmelikler, bu vaka çalışmalarının sonuçlarına bağlı olarak araştırılacak, Avrupa, Yeni Zelanda ve ABD'deki benzer deprem yönetmelerine göre karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to its topographical structure and geological features, Turkey frequently faces natural disasters. Since 1940, nine different seismic codes have brought into force in Turkey, which is a country of high seismicity since it is surrounded by active fault lines. As a result of major earthquakes, improvements in engineering and construction materials, ―Specification for Buildings to be Built in Seismic Zones‖ came into force in 2007, and has been implemented since then. In this thesis, ―Irregular Buildings‖ explained under Article 2.3 in the Technical Specification of 2007 will be analyzed in detail and the specification will be compared and contrasted with the technical specifications in New Zealand, in the United States of America, and Europe, where earthquakes are a part of daily life. In order to compare and contrast the specifications, several buildings with two layouts will be analyzed and designed using commercially available software packages, PROBINA and ETABS. Current limitations and regulations in Turkish Earthquake Code 2007 will be investigated and compared, based on the results of these case studies with respect to the similar earthquake codes in New Zealand, the US and Europe.